Major Stanisław Sokołowski po raz drugi był inspiracją dla uczestników wojewódzkiego konkursu, który zorganizował Zespół nr 3 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krasnymstawie, prowadzony przez Gminę Krasnystaw.

  Podsumowanie plastyczno-literackich zmagań, w których tym razem wzięła udział zdecydowanie większa grupa uczniów szkół podstawowych, odbyło się w środę 26 marca. Stanisław Sokołowski był nauczycielem, sportowcem, olimpijczykiem, przyjacielem Janusza Kusocińskiego oraz żołnierzem Września 1939 roku i Polskiego Państwa Podziemnego, zamordowanym przez UB i NKWD w 1945 roku.

   Jego postawę i zasługi postanowili uczcić pomysłodawcy Wojewódzkiego Konkursu „Zainspirowani Sokołowskim”, którzy do udziału w pierwszej edycji zaprosili uczniów klas IV – VIII. – W 2023 roku uczestnicy mieli do wykonania trzy zadania, ale uznaliśmy, że kolejne edycje powinny zawierać nowe elementy. W tym roku po raz pierwszy włączyliśmy również młodsze dzieci, w tym te w wieku przedszkolnym. Dla każdej grupy wiekowej przygotowaliśmy inne wyzwania, z którymi uczestnicy poradzili sobie znakomicie – podsumowuje pomysłodawca konkursu i dyrektor Zespołu nr 3 w Krasnymstawie Krzysztof Kowalczyk.

   Przedszkolaki miały się wcielić w postać Stasia Sokołowskiego i przygotować pracę plastyczną pod hasłem „Od przedszkolaka do olimpijczyka”. Ich starsi koledzy z klas I – III również wykonywali prace plastyczne, ale już w roli Staszka Sokołowskiego, prezentując dyscypliny sportowe, które uprawiał. Przed najtrudniejszym wyzwaniem stanęli najstarsi uczestnicy z klas IV – VIII, którzy mogli wybrać jedną z dwóch kategorii. W pierwszej mieli opracować komiks, nawiązujący do życia bohatera konkursu. Uczniowie, którzy wybrali kategorię literacką mieli napisać opowiadanie, w którym autor jest jednocześnie głównym bohaterem, ale występuje w nim również Stanisław Sokołowski.

Autorzy najciekawszych propozycji odebrali nagrody podczas środowej gali.

   Spośród najmłodszych autorów w wieku przedszkolnym jurorom najbardziej spodobała się praca Martyny Kalman z Przedszkola nr 3 w Krasnymstawie. Drugą nagrodę otrzymała Kornelia Cichosz z Przedszkola nr 5 w Krasnymstawie, a trzecią, reprezentujący tę samą placówkę, Piotr Baran. Jedyne wyróżnienie odebrał Oliwier Skóra z Zespołu Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krupem.

   W kategorii plastyków z klas I – III najwyższe oceny zdobyła praca Lilianny Szałachwij z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Krasnymstawie. Na drugą nagrodę zapracowała jej szkolna koleżanka Aleksandra Bojarska, na trzecie zasłużyły Maja Kurzępa z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żulinie i Lilla Kowalik z PSP 4 w Krasnymstawie, a wyróżnienie przypadło Annie Knap, również z krasnostawskiej „czwórki”.

   Najładniejszy komiks zgłosił Miłosz Podlaski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Krasnymstawie. Drugą nagrodę otrzymała Lena Cichosz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie, a trzecie miejsce ex aequo zajęły Anna Choma i Aleksandra Lasota, także z PSP 1 w Krasnymstawie.

   Za prace literackie jurorzy przyznali pierwszą nagrodę kolejnej przedstawicielce PSP 1 w Krasnymstawie Agacie Chomie, drugą – Kamilowi Wójtowiczowi ze Szkoły Podstawowej w Tarnogórze Kolonii, a trzecią – Kacprowi Piłatowi z „trójki” Krasnystaw.

   Na liście wyróżnionych w najstarszej grupie autorów znaleźli się: Karol Czerniej z Zespołu Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krupem, Natalia Jaremek z PSP 4 w Krasnymstawie, Karol Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej w Małochwieju Dużym, Karolina Kaszak z PSP 5 w Krasnymstawie, Oliwia Hawryluk ze Szkoły Podstawowej w Siennicy Nadolnej, Lena Wrona ze Szkoły Podstawowej w Jaślikowie oraz Pola Wójcik i Kinga Nawrocka z PSP 1 w Krasnymstawie.

   Nagrody i wyróżnienia wręczyli wójt gminy Krasnystaw Wojciech Kowalczyk, który był współorganizatorem konkursu, dyrektor chełmskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Maciej Baranowski, sekretarz Miasta Krasnystaw Renata Stangryciuk oraz przewodniczący rady miasta Marcin Wilkołazki i jednocześnie prezes Stowarzyszenia „Krasnostawianie”, które wspólnie z burmistrzem Krasnegostawu i starostą krasnostawskim byli patronami konkursu.

   Wśród gości środowej gali byli również Anna Pawelce ze Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, prezes Banku Spółdzielczego w Izbicy Marcin Wojewoda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie Artur Borzęcki, kierownik Placówki terenowej KRUS Justyna Przysiężniak oraz pułkownik Dariusz Bochyński i major Andrzej Banaszkiewicz ze Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa.

   Uroczystość uświetniły występy uczniów, którzy poprzez śpiew, recytację i inscenizację oddali hołd bohaterowi konkursu. Część artystyczną przygotowała Anna Wrona, którą wsparli Leszek Darmochwał i Agnieszka Jasińska, a inni nauczyciele i rodzice przygotowali poczęstunek dla gości.

   Wszystkie konkursowe propozycje będą wydane w formie ebooków, które mają być gotowe w przyszłym tygodniu, a będą do pobrania ze strony internetowej szkoły.

Foto: Zespół nr 3 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krasnymstawie

Data opublikowania: 08:44, 28 marca 2025

Kategorie: Aktualności