Po dwóch latach przerwy wrócił Festiwal Pączka i Faworka w Siennicy Nadolnej w gminie Krasnystaw. Gospodynie z powiatu krasnostawskiego ponownie spotkały się w „tłusty czwartek” 16 lutego.

    W spotkaniu wzięło udział 9 delegacji samorządów, które wspólnie przygotowały stoły i przystąpiły do tradycyjnego konkursu na najsmaczniejsze pączki.- Festiwal od początku traktujemy jako imprezę integracyjną, połączoną z biesiadą i konkursem kulinarnym. Przed przerwą, spowodowaną pandemią, było kilka takich spotkań, ale tegoroczna edycja festiwalu była niezwykle udana. Zabawa była przednia, a stoły wręcz uginały się od lokalnych smakołyków – podsumowuje Dorota Rybczyńska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej, które organizuje festiwal razem z Lokalną Grupą Działania Krasnystaw Plus.

   Zgodnie z tradycją w jury konkursu pączków zasiada jeden przedstawiciel każdej delegacji, biorącej udział w imprezie. Ocenie podlegają przede wszystkim smak i wygląd konkursowych propozycji, ale jurorzy szczególnie doceniają recepturę opartą na rodzinnych czy lokalnych tradycjach.

    W tym roku pączki oceniali przedstawiciele miasta Krasnystaw oraz gmin Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka.

    Ich zdaniem najsmaczniejsze pączki w tym roku przygotowało Stowarzyszenie Mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinne Gniazdo” z gminy Krasnystaw. Drugą nagrodę odebrało Koło Gospodyń Wiejskich „Łopuszanie” z gminy Izbica, a trzecia trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Żulińskiej z gminy Łopiennik Górny. Laureaci otrzymali nagrody finansowe, a pozostali uczestnicy podziękowania za udział w konkursie.

    O oprawę muzyczną tegorocznego festiwalu, na którym bawiło się około 120 gości, zadbali członkowie Klubu Solisty z GCK w Siennicy Nadolnej. Piosenki biesiadne i światowe przeboje muzyki rozrywkowej śpiewali Ewa Bober i Piotr Jaworski przy akompaniamencie opiekuna klubu Zbigniewa Wolanina.

Data opublikowania: 07:55, 20 lutego 2023

Kategorie: Wiadomości