Gmina Krasnystaw dzieli się doświadczeniami z pilotażowej edycji programu “Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji – LOWE”.

    Teraz przekazuje je pięciu innym samorządom, dla których organizuje zajęcia warsztatowe. Pierwsze właśnie się zakończyły, a kolejne, w zależności od rozwoju pandemii koronawirusa, będą się odbywać do końca roku.Pilotaż LOWE Gmina Krasnystaw realizowała w latach 2016 – 2018, organizując m.in. zajęcia informatyczne, warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i spotkania z zakresu zdrowego stylu życia – Teraz tymi doświadczeniami dzielimy się z mieszkańcami miasta Rejowiec Fabryczny oraz gmin Jeziorzany, Kamionka, Komarów-Osada i Wisznice.

   Po to, by pokazać jak w praktyce można zdobywać nowe kompetencje i umiejętności, będą organizowane cykle szkoleń z udziałem przedstawicieli wymienionych gmin oraz mieszkańców gminy Krasnystaw – mówi koordynatorka projektu i dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaślikowie Marta Fyk.

Pierwsze z takich zajęć odbyły się w ścisłym reżimie sanitarnym w Gminnym Centrum Kultury w Krasnymstawie z siedzibą w Siennicy Nadolnej.

   Były to warsztaty florystyczne, których uczestnicy pod okiem Grażyny Kozorys i Marka Pukasa z Rejowca Fabrycznego, wykonywali bukiety “flower box” i biżuterię kwiatową. Kolejne spotkanie było planowane na ten tydzień, ale ze względu na sytuację epidemiczną zostało odwołane. W planach są jeszcze zajęcia z udzielania pierwszej pomocy i wizażu, fitness oraz urządzania ogrodów z wykorzystaniem ziół i krzewów. Dokładny terminarz zostanie ustalony po zniesieniu przynajmniej części obostrzeń, związanych z pandemią koronawirusa.

   Drugą edycję LOWE realizuje Fundacja OIC Poland z Lublina. Gmina Krasnystaw jest jej partnerem, a centrum ośrodka jest SP w Jaślikowie. Wszystkie zadania zapisane w projekcie mają być wykonane do grudnia 2021 roku. W pięciu gminach łącznie powinno z nich skorzystać około 1000 osób.

Data opublikowania: 11:25, 24 marca 2021

Kategorie: Wiadomości