DSC 4522

Z wyróżnieniem wróciła reprezentacja gminy Krasnystaw z Dożynek Powiatu Krasnostawskiego. Podczas święta plonów został doceniony wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zażółkwi. Oprócz grupy wieńcowej z Zażółkwi na uroczystości gminę Krasnystaw reprezentowali wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik, przewodniczący rady gminy Krzysztof Golec i dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej Dorota Rybczyńska.

   Wieniec, który doceniło jury konkursu powiatowego, ma kształt korony, a w podstawie – koło z odchodzącymi pięcioma ramionami oplecionymi kłosami pszenicy. Liczba ta nie jest przypadkowa. Symbolizuje bowiem pięć ludzkich zmysłów i liczbę palców u każdej z rąk, które zbierają plony podczas żniw. Wieniec wieńczy krzyż z kłosów jęczmienia. Ponadto z pestek dyni zostały wykonane cztery gwiazdy, symbolizujące cztery pory roku oraz pola w każdej stronie świata. W dolnej części wieńca, na małym podwyższeniu w formie ołtarza, znajduje chleb wypieczony z tegorocznych plonów, otoczony warzywami i owocami. Do przygotowania kompozycji autorzy użyli również: zbóż pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa i prosa, gałązek bukszpanu oraz ozdobnych ziół.

Powiatowe dożynki w tym roku, z powodu koronawirusa, miały skromny charakter. Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji rolników w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie. Po eucharystii barwny korowód dożynkowy przeszedł na plac przy Zespole Szkół Rolniczych w Krasnymstawie, gdzie m.in. poseł Teresa Hałas odczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy.

Zwieńczeniem święta plonów był, dedykowany rolnikom, koncert “Bogu i Ojczyźnie” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, przygotowany z okazji 100-lecie Bitwy Warszawskiej.

Data opublikowania: 07:15, 3 września 2020

Kategorie: Wiadomości