gckStarsi mieszkańcy gminy Krasnystaw będą mieć stałe miejsce na spotkania z rówieśnikami i zajęcia rozwijające ich pasje. Takie możliwości zostaną stworzone w klubie seniora, który powstanie w pomieszczeniach Gminnego Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej.

    Większość pieniędzy na utworzenie nowej placówki będzie pochodzić z budżetu państwa.- Będzie to pierwszy klub seniora z prawdziwego zdarzenia w naszej gminie. Do tej pory starsi mieszkańcy spotykali się okazjonalnie w centrum kultury, ale po utworzeniu klubu będą to mogli robić systematycznie. Oprócz spotkań w gronie rówieśników seniorzy będą w nim mogli brać udział w różnych warsztatach i zajęciach oraz korzystać z porad specjalistów – zapowiada wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik.

    Z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej samorząd otrzyma pieniądze na remont pomieszczeń i wyposażenie klubu. – Do wykorzystania będziemy mieć ponad 128 tysięcy złotych dotacji, które powinny wystarczyć na pokrycie 80 procent kosztów. Resztę będą stanowić środki własne gminy. Ponad 33 tysiące planujemy na prace remontowe, w tym wymianę posadzek i malowanie. Reszta zostanie wykorzystana na wyposażenie pomieszczeń – ogólnodostępnego, kuchennego i klubowego, a także szatni i łazienek – wylicza współautor wniosku o dofinansowanie, sekretarz gminy Krasnystaw Krzysztof Gałan.

    Dzięki wsparciu z budżetu państwa do nowego klubu zostaną zakupione m.in.: stoły, krzesła, stół do tenisa, maty do ćwiczeń, kijki nordic walking, kuchenka gazowa, lodówka, mikrofalówka, zmywarka i robot kuchenny, a także telewizor, projektor, laptop, drukarka, aparat fotograficzny i keyboard.

    Miejsce w klubie znajdzie 15 mieszkańców gminy w wieku 60 lat i starszych, którzy będą się spotykać co najmniej 20 godzin tygodniowo. W przyszłości gmina zatrudni również koordynatora i opiekuna, którzy będą organizować warsztaty i zajęcia. Na tę część projektu samorząd również chce pozyskać środki z Programu Wieloletniego “Senior+”. Wniosek w tej sprawie ma być złożony, gdy klub seniora będzie gotowy. Prace remontowe i zakup wyposażenia gmina zamierza sfinalizować do końca 2023 roku, by nowy klub mógł rozpocząć działalność w 2024 roku.

Foto: GCK

Data opublikowania: 07:01, 13 marca 2023

Kategorie: Wiadomości