Integrować i edukować środowisko, skupione przede wszystkim wokół kół gospodyń wiejskich i innych kobiecych organizacji – taki cel stawiają sobie organizatorzy Konferencji Kobiet, organizowanych od lat w gminie Krasnystaw. Tegoroczna odbyła się w sobotę 15 czerwca i była połączona z jubileuszem 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich Zażółkiew. Takie spotkania organizowane są w różnych miejscach, a gospodarzami są kolejne koła gospodyń wiejskich. W ubiegłym roku swoje 10-lecie obchodziła Żeńska Grupa Teatralna z Bzitego, którą tworzą głównie członkinie miejscowego KGW, a tym razem 60. urodziny świętowało KGW Zażółkiew. Za każdym razem organizatorzy starają się uwzględnić element edukacyjny, którym w tym roku była prelekcja na temat aktywności społecznej w powiecie krasnostawskim, wygłoszona przez dr Krzysztofa Kowalczyka.

Po wykładzie był czas na gratulacje, życzenia i upominki dla jubilatów. W imieniu marszałka województwa Ewa Szałachwiej z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie wręczyła im dwa “Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego”. Jeden został przyznany KGW Zażółkiew, a drugi odebrała przewodnicząca koła Grażyna Atras. Dyrektor Szałachwiej przekazała jubilatom również “Honorową Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego”.

Do gratulacji i życzeń dołączyli się m.in. senator Józef Zając, reprezentujący posła Krzysztofa Grabczuka radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Dariusz Grabczuk, wójt gminy Krasnystaw Wojciech Kowalczyk i jego zastępca Andrzej Bąk, przewodniczący rady gminy Krzysztof Golec, sekretarz gminy Krasnystaw i członek zarządu powiatu krasnostawskiego Krzysztof Gałan oraz wikariusz parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie ksiądz Rafał Lamorski. Z kwiatami i upominkami na sobotni jubileusz pospieszyli również przedstawiciele zaprzyjaźnionych KGW, jednostek OSP oraz innych organizacji i instytucji, nie tylko z gminy Krasnystaw.

W części artystycznej sobotniego spotkania wystąpił zespół “Sami Swoi” z miejscowości Zastawie Kolonia i Łany, a całość zakończyło spotkanie integracyjne z poczęstunkiem i obowiązkowym tortem, przygotowanym przez jubilatki z KGW Zażółkiew.

Data opublikowania: 11:33, 18 czerwca 2024

Kategorie: Aktualności