Gabriel Cebrat, Urszula Bydlińska i Irena Kulik napisali najciekawsze teksty na tegoroczny Turniej Jednego Listu w ramach Krasnostawskiej Nocy Poetów.

Organizowana po raz dziesiąty impreza, zainicjowana przez nieżyjącego już poetę, animatora kultury i społecznika Mariusza Kargula, odbyła się w sobotę 21 listopada w Widniówce w gminie Krasnystaw. Zgodnie z tradycją zwycięzców Turnieju Jednego Listu wybrała publiczność, która najwyżej oceniła „List do mocarzów i tyranków” autorstwa także ubiegłorocznego zwycięzcy Gabriela Cebrata. Drugie miejsce zajęła Urszula Bydlińska z „Listem do Pana Boga”, a trzecie Irena Kulik z tekstem zatytułowanym „Szanowny księże Giedywinie”.

Oprócz laureatów w tym roku swoje teksty zgłosili Katarzyna Szczepaniak, Dariusz Dryglak, Grzegorz Bratko i Konrad Grochecki. Listy podczas oceny nie były opatrzone nazwiskiem autora lecz specjalnym godłem. Przeczytał je lektor, a publiczność głosowała na wybrany tekst, wrzucając do umieszczonej pod każdym z nich koperty… liście.

Laureaci otrzymali nagrody w postaci obrazów, ufundowanych przez malarki Krystynę Mojską, Alicję Cimek i Teresę Stasiak z grupy artystycznej „Paleta” w Krasnymstawie. Natomiast wszyscy uczestnicy tegorocznego turnieju odebrali nagrody rzeczowe, ufundowane przez Roztoczański Park Narodowy i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Literackie zmagania były jednym z kilku elementów „Krasnostawskiej Nocy Poetów”. Na początku spotkania postać zmarłego w 2013 roku poety, eseisty i animatora kultury Mariusza Kargula przypomniała jego przyjaciółka Marzena Mariola Podkościelna.

Zgodnie ze zwyczajem w ramach prezentacji pod hasłem „Poeci i wiersze” swoją twórczością mogli się też pochwalić poeci z Krasnegostawu i okolic, którzy pojawili się na sobotnim spotkaniu.
Oprócz tego odbyła się prezentacja „Antologii”, czyli tekstów zgłoszonych do poprzedniej edycji „Nocy poetów”.

Poetycki wieczór w Widniówce zakończył koncert Grzegorza Grunwalda „Mój przyjaciel cień”. Poeta, kompozytor i śpiewający gitarzysta, prezentujący przede wszystkim piosenkę autorską, wystąpił również w roli lektora, czytającego teksty uczestników Turnieju Jednego Listu.

Tegoroczną „Noc poetów” zorganizowali wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik, przyjaciółka Mariusza Kargula Marzena Mariola Podkościelna i GCK w Siennicy Nadolnej.

Data opublikowania: 08:59, 26 października 2023

Kategorie: Wiadomości