Twórczyni ludowa Teresa Nowak z Siennicy Nadolnej została uhonorowana Honorową Odznaką Zasłużony dla Województwa Lubelskiego. Wyróżnienie odebrała podczas I Regionalnego Spotkania Twórców Ludowych, które w sobotę 15 kwietnia odbyło się w miejscowości Krzywe w gminie Łopiennik Górny.

    Teresa Nowak jest malarką, hafciarką, poetką i koronkarką. Od 1997 roku należy do Klubu Twórców Ludowych przy Krasnostawskim Domu Kultury, a jej prace były prezentowane m.in. na Chmielakach Krasnostawskich, Jarmarku Pawłowskim, Jarmarku Hrubieszowskim, Trawnickiej Zacierze, Jarmarku Holeńskim w Holi, a także na dożynkach, “Sobótkach”, Jarmarku Świętojańskim i wielu innych imprezach.

    Pani Teresa chętnie współpracuje z placówkami kultury, szkołami, przedszkolami i bibliotekami, prowadząc warsztaty malowania na szkle oraz plastyki obrzędowej i zdobniczej dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkań promuje poezję i sztukę ludową oraz regionalne tradycje Krasnegostawu i okolic.

    W 2005 roku Teresa Nowak została uhonorowana przez ministra kultury odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną za twórczość artystyczną i wkład za upowszechnianie kultury, a w 2016 roku otrzymała “Brązowy Krzyż Zasługi”.

    Najnowsze wyróżnienie wręczył jej członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed, a sobotnie spotkanie twórców zorganizowali Klub Twórców Ludowych, działający przy KDK, Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy w Łopienniku Górnym oraz Krasnostawski Dom Kultury.

Data opublikowania: 07:31, 19 kwietnia 2023

Kategorie: Wiadomości