rd2

Piknikiem z rodzinnymi potyczkami pod hasłem „Mamo, Tato co Ty na to?” Stowarzyszenie Mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinne gniazdo” w gminie Krasnystaw zakończyło cykl działań ekologicznych”. Projekt „Nasze podchody do ochrony przyrody – działania ekologiczne mieszkańców Małochwieja Małego” był realizowany przez kilkanaście tygodni, a jego podsumowanie odbyło się na placu przy miejscowym domu kultury.

  Spotkanie rozpoczął wykład o tym jak żyć ekologicznie na wsi, który wygłosiła prezes stowarzyszenia „Rodzinne gniazdo” Maria Kowalczyk. Przedstawiła również założenia projektu, współfinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, który obejmował m.in. dwa konkursy – na najładniejszą posesję i fotograficzny.

 W obydwu organizatorzy docenili wszystkich uczestników, a za trzy najciekawsze propozycje przyznali nagrody. W konkursie „Moja zielona posesja” pierwsze miejsce zajęli Agnieszka i Marcin Szarkowie, drugą nagrodę odebrali Aneta i Paweł Szymańscy, a trzecią otrzymali ex aequo – Zofia i Krzysztof Wójcikowie oraz Barbara Sokół-Patyk.

{gallery}igallery/2020/08/07/ogrod{/gallery}

  Propozycje w konkursie fotograficznym pod hasłem „Wszystkich nas zachwyca piękna okolica” zgłosiły dzieci i młodzież. Zdaniem jury najciekawszą pracę, zdjęcie „Doliny Wojsławki”, wykonała Amelia Kowalczyk. Drugą nagrodę za „Zalew w Tuligłowach” odebrała Weronika Lubaś, a trzecia za „Zalew w Tuligłowach wieczorem” trafiła do Jana Berbecia.

{gallery}igallery/2020/08/07/konkurs{/gallery}

   Laureaci konkursu na najładniejsza posesję otrzymali książki o tematyce ogrodniczej, a nagrodami w konkursie fotograficznym były albumy. Wykonane zdjęcia znalazły się na pokonkursowych wystawach, które można oglądać w Wiejskim Domu Kultury w Małochwieju Małym.

{gallery}igallery/2020/08/07/nagrody{/gallery}

  Uczestnicy spotkania, podsumowującego projekt obejrzeli również scenkę ekologiczną „Kto zaśmieca nasze otoczenie”, którą grupa dzieci i młodzieży przygotowała pod kierunkiem instruktorki Kornelii Gmiter.

   Ostatnim punktem było wspólne grillowanie, w miejscu przygotowanym także dzięki wsparciu FIO. Korzystając z tych środków zakupiono dwa mikrofony ze statywami oraz zagospodarowano plac przy WDK w Małochwieju Małym.  Pojawiły się na nim nowe krzewy, ławki, stojak na rowery i grill, a niebawem zostanie zamontowany także żagiel przeciwsłoneczny, pod którym będą organizowane spotkania integracyjne i zabawy dla dzieci.

Autorzy projektu opracowali też ulotkę na temat segregacji odpadów pod tytułem „Nasze rady na odpady”. Część spośród 100 egzemplarzy otrzymali uczestnicy sobotniego spotkania, natomiast resztę członkowie stowarzyszenia chcą rozdać pozostałym mieszkańcom Małochwieja Małego.

Projekt „Nasze podchody do ochrony przyrody – ekologiczna edukacja mieszkańców Małochwieja Małego” był współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Lubelskie lokalnie Mikrodotacje FIO 4”.

{gallery}igallery/2020/08/07/PRACE{/gallery}

Data opublikowania: 07:18, 6 sierpnia 2020

Kategorie: Wiadomości