Mieszkańcy gminy Krasnystaw będą w przyszłym roku płacić podatek rolny w takiej samej wysokości jak teraz, a stawki podatków od nieruchomości i środków transportowych wzrosną o 15 procent, czyli o poziom inflacji.

Podczas sesji, która odbyła się we wtorek 28 listopada, rada gminy podwyższyła również opłaty przedszkolne i za pobyt dzieci w żłobku. Tak jak gospodarstwa domowe samorządy nie działają w próżni, a ich sytuacja finansowa zależy od wielu czynników, na które w większości nie mają wpływu. – Droższe niż przed rokiem jest paliwo, nośniki energii, czy płaca minimalna, a co za tym idzie także wydatki bieżące gminy i instytucji około gminnych. By móc skutecznie odpowiadać na potrzeby mieszkańców musimy m.in. realizować inwestycje, na które w większości przypadków pozyskujemy środki zewnętrzne, ale do tego są jeszcze potrzebne pieniądze na wkład własny – tłumaczy wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik.

Oprócz stawek podatkowych w przyszłym roku wyższe niż teraz będą opłaty za pobyt dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i punkcie przedszkolnym prowadzonych przez gminę. Zgodnie z przepisami ustawowymi za pierwszych pięć godzin pobytu dziecka w takiej placówce rodzice nie płacą.

Natomiast stawka za każdą rozpoczętą godzinę ponad ten limit będzie wynosić 1,10 zł., zamiast obecnych 0,95 groszy, przy stawce maksymalnej ustalonej przez ministerstwo edukacji na poziomie 1,3 zł.

Opłata za pobyt dziecka w Publicznym Żłobku w Stężycy Kolonii od 1 stycznia wzrośnie z obecnych 200 złotych do 300 miesięcznie. Za każdą rozpoczętą godzinę ponad 10-godzinny limit pobytu dziecka w żłobku będzie trzeba zapłacić 15 złotych, zamiast obecnych 10 złotych.

Radni podnieśli również maksymalną opłatę za wyżywienie z 10 do 15 złotych, ale ostateczna stawka będzie ustalana na podstawie faktycznie poniesionych kosztów.

Podczas wtorkowej sesji rada Gminy Krasnystaw przyjęła także uchwałę w sprawie utworzenia Klubu Senior+ w Siennicy Nadolnej. Swoją siedzibę klub będzie mieć w budynku Gminnego Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej, w którym wyznaczone pomieszczenia zostały już wyremontowane, wyposażone i są już gotowe na przyjęcie starszych mieszkańców. Rekrutacja chętnych jest planowana na grudzień, a pierwszy w gminie Klub Seniora z prawdziwego zdarzenia, rozpocznie działalność 1 stycznia 2024.

Data opublikowania: 09:20, 4 grudnia 2023

Kategorie: AktualnościWiadomości