Trzy nagrody i dwa wyróżnienia dla uczniów z gminy Krasnystaw w konkursie “Żołnierze Armii Krajowej z mojej okolicy”, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Nagrody zdobyli Tomasz Patyra oraz Julia Lewczuk i Alicja Mielnicka ze Szkoły Podstawowej w Siennicy Nadolnej, a także Karolina Wojtiuk i Zuzanna Wróbel ze Szkoły Podstawowej w Jaślikowie.

       Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie prezentacji multimedialnej przedstawiającej losy jednego lub kilku żołnierzy Armii Krajowej z najbliższej okolicy. Jury oceniło 174 prace autorstwa uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nagradzając 78.

   Tomasz Patyra ze szkoły w Siennicy Nadolnej zajął drugie miejsce w kategorii prac indywidualnych za prezentację o Władysławie Kwiecińskim. Z kolei Julia Lewczuk i Alicja Mielnicka zdobyły trzecią nagrodę za wspólną pracę na temat Henryka Lewczuka pseudonim “Młot”.

   Uczennice z Jaślikowa – Karolina Wojtiuk i Zuzanna Wróbel, zostały docenione za prezentację o Zygmuncie Szumowskim, za którą również otrzymały trzecią nagrodę.

   Ponadto Wiktor Kalisz z SP Siennica Nadolna zasłużył na wyróżnienie za indywidualną prezentację o Janie Wojtalu, a jego koleżanki – Milena Łysakowska i Zofia Nowacka odebrały wyróżnienie za pracę na temat Mariana Bernaciaka pseudonim “Orlik”.

   Wszyscy uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem nauczycielki historii Beaty Wrońskiej.

   Podczas uroczystego podsumowania, które odbyło się w tym tygodniu w siedzibie IPN w Lublinie, laureaci odebrali z rąk dyrektora instytutu Roberta Derewendy edukacyjne gry planszowe i wydawnictwa IPN, poświęcone tematyce wojennej, w tym działalności żołnierzy AK. Po uroczystości wszyscy znaleźli jeszcze czas na zwiedzanie lubelskiego Starego Miasta.

 

Data opublikowania: 06:36, 11 kwietnia 2022

Kategorie: Wiadomości