„Pamiętać – to nasz obowiązek”. Te słowa towarzyszyły obchodom Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w piątek 14 marca w gminie Krasnystaw.
Ich gospodarzem był Zespól Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krupem, a wśród uczestników były delegacje władz samorządowych, szkół, Instytutu Pamięci Narodowej i duchowni. Otwierając uroczystość dyrektor ZPiSP w Krupem Izabela Józefowska przypomniała, że przez wiele lat o Żołnierzach Niezłomnych nie uczono w szkołach, nie pozwalano na ich upamiętnianie, a groby wielu z nich są nieznane do dzisiaj. Ich pamięć uczestnicy spotkania uczcili minutą ciszy.
Wójt gminy Krasnystaw Wojciech Kowalczyk zaapelował do młodzieży o kultywowanie pamięci o bohaterach, którzy podjęli heroiczną walkę z komunistycznym okupantem, wiedząc, że nie mają szans na zwycięstwo. Przypomniał również prześladowania, jakich doświadczyli od komunistycznego reżimu członkowie rodzin żołnierzy niezłomnych, chroniący przez lata pamięć o swoich bliskich.
„Lekcję historii” o Żołnierzach Niezłomnych poprowadził Grzegorz Makus z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, a dopełnieniem prelekcji był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów z Krupego. Wzruszającą część artystyczną rozpoczął taniec w strojach patriotycznych zerówkowiczów, a zakończył taniec z flagami grupy ich starszych koleżanek. Pełny emocji program powstał pod kierunkiem nauczycieli – Marzeny Szydłowskiej, Urszuli Torbiczuk, Eweliny Pastuszak i Krzysztofa Darmochwała.
Wśród publiczności byli: radny Rady Powiatu Krasnostawskiego Piotr Szewczyk, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Krasnystaw Anna Szuryga, dyrektor Gminnego Centrum Usług Wspólnych Beata Hartanowicz, proboszczowie ksiądz Piotr Hawryluk z Krupego i ksiądz Przemysław Kuśmierz z parafii Rakołupy, sołtys Krupego Robert Szuryga, przewodnicząca rady rodziców Anita Charkiewicz, a także dyrektorzy, poczty sztandarowe, nauczyciele oraz uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych z gminy Krasnystaw.