Ponad 100 młodych zawodniczek i zawodników wzięło udział w pierwszym Gminnym Integracyjnym Mityngu Lekkoatletycznym, który w czwartek 5 października zorganizował Uczniowski Klub Sportowy “Victoria”, działający w Szkole Podstawowej w Małochwieju Dużym.

    Rywalizacja odbywała się w pięciu konkurencjach, a zwycięzcy zostali pierwszymi amatorskimi rekordzistami gminy Krasnystaw. Oprócz uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych z gminy Krasnystaw w zawodach, rozgrywanych na obiektach lekkoatletycznych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie, wzięli udział przedstawiciele miejscowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

    Podczas mityngu, który był częścią obchodów 20-lecia UKS “Victoria” Małochwiej Duży, zostały ustanowione amatorskie oficjalne rekordy gminy Krasnystaw w dwóch kategoriach wiekowych wśród dziewcząt i chłopców:

    W biegu na 60 metrów dziewcząt w kategorii klas IV – VI najlepsza okazała się Maja Prus ze Szkoły Podstawowej w Krupem, a w grupie biegaczek z klas VII – VIII najszybsza okazała się Natalia Barańska z SP Małochwiej Duży. Wśród chłopców zwycięzcami zostali odpowiednio – Jan Kyc także z SP Małochwiej Duży i Szymon Zych ze Szkoły Podstawowej w Siennicy Nadolnej.

    Bieg na 300 metrów w obydwu kategoriach wygrały biegaczki z SP Małochwiej Duży. W młodszej grupie zwyciężyła Roksana Barańska, a w starszej Natalia Barańska. Rywalizację chłopców wygrali Konrad Tomaszewski z SP Siennica Nadolna i Kamil Pachuta ze Szkoły Podstawowej w Jaślikowie. Wśród młodszych biegaczy na tym dystansie najlepszy czas uzyskał Jakub Wołyniak z SOSW w Krasnymstawie, ale ze względu na lokalizację placówki, którą reprezentował, jego wynik nie został zaliczony do rekordów gminnych.

    W konkurencji “rzut piłeczką palantową” młodszych dziewcząt najlepiej wypadła Roksana Barańska z SP Małochwiej Duży, a w starszej grupie zawody wygrała jej szkolna koleżanka Natalia Barańska. Wśród chłopców zwyciężyli Dawid Małecki w młodszej kategorii i Vladyslav Demchur z SP Siennica w starszej grupie.

    Na najwyższych stopniach podium w skoku w dal dziewcząt ponownie stanęły zawodniczki z Małochwieja Dużego – Roksana Barańska i Natalia Barańska. Wśród chłopców najlepiej wypadli Illia Yasinskyi z SP Jaślików w kategorii uczniów klas IV – VI i Szymon Zych z SP Siennica Nadolna w grupie zawodników z klas VII – VIII.

   Najlepszą sztafetą 4 x 100 metrów dysponuje SP Siennica Nadolna, którą reprezentowali Marika Barczuk, Emila Dyśko, Gabriel Baran i Konrad Tomaszewski. W starszej kategorii zawody wygrała reprezentacja SP Małochwiej Duży w składzie Natalia Barańska, Kinga Jeleń, Filip Piotrowski i Karol Kowalczyk.

– Czwartkowe zmagania były okazją do uświadomienia młodym sportowcom, że czas spędzany na świeżym powietrzu, systematyczny trening i wysiłek fizyczny dają pozytywne efekty i są alternatywą dla biernego odpoczynku, na przykład przy komputerze czy smartfonie – podkreślają organizatorzy.

    Mityng pod hasłem “Wygrajmy razem – bez barier!” zorganizowany w ramach Programu “Mikro Granty” został sfinansowany przede wszystkim ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którego dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Czwartkowe zawody współfinansowali Powiat Krasnostawski i Gmina Krasnystaw.

    Wszystkie placówki otrzymały puchary, zwycięzcy poszczególnych konkurencji i pierwsi rekordziści gminy Krasnystaw odebrali statuetki, a dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali pamiątkowe medale i dyplomy.

    Wręczyli je starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk oraz Beata Hartanowicz z Referatu Oświaty i Obsługi Interesantów Gminy Krasnystaw.

    Sędzią głównym mityngu był Stanisław Urbankiewicz z MOSiR w Krasnymstawie, o oprawę komentatorską zadbał prezes zaprzyjaźnionego z “Victorią” klubu “Kinga” Krasnystaw Krzysztof Sobieszczuk, opiekę medyczną w trakcie zawodów zapewniła Monika Kuźlik-Wyrostek, a wsparciem logistycznym służyli wolontariusze z klasy III II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie – Paweł Bąk, Mikołaj Kędziera, Kamil Radecki, Jakub Wojewoda i Bartłomiej Zaj.

    I Gminny Integracyjny Mityng Lekkoatletyczny był drugą imprezą, organizowaną przez “Victorię” Małochwiej Duży z okazji jej 20-lecia. Pierwszą był gminny turniej piłki nożnej chłopców, który odbył się w Krupem w maju, a w planach jest jeszcze pięć imprez sportowych i sportowo-rekreacyjnych, w tym cztery o zasięgu gminnym. Pierwsza jest planowana na 16 października, a ostatnia odbędzie się 21 listopada.

Data opublikowania: 07:08, 9 października 2023

Kategorie: Wiadomości