Dwa złote medale – drużynowo i indywidualnie – przywiozły reprezentacje Szkoły Podstawowej nr w Krasnymstawie z 13. Kramskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Nowym Kramsku w województwie lubuskim. W dwudniowych zawodach, które odbyły się w miniony weekend, na najwyższym stopniu podium stanęła starsza drużyna „Trójki”, a klasyfikację indywidualną wygrał Kamil Ołówka. To jeden z najbardziej prestiżowych turniejów w kraju z udziałem czołowych drużyn BRD z sześciu województw. W młodszej kategorii uczniów klas IV – V rywalizowało 8 zespołów, a w starszej 10, złożonych z uczestników z klas VI – VIII. Były to najlepsze drużyny z ubiegłorocznych mistrzostw Polski BRD i uczestnicy Europejskiego Konkursu Edukacji Drogowej (ETEC) z województw: lubelskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, opolskiego, małopolskiego i lubuskiego.
Rywalizacja rozpoczęła się od testów wiedzy z przepisów ruchu drogowego i skrzyżowań. Drugiego dnia uczestnicy rywalizowali na rowerowym torze przeszkód i wykonywali zadania z zakresu pierwszej pomocy. W tym drugim przypadku mieli pomóc osobie, która została porażona prądem i wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową.
– Turniej stał na bardzo wysokim poziomie, a zadania były trudne. By rozwiązać niektóre z nich nawet opiekunowie drużyn musieli sięgać do kodeksu, a tor przeszkód był ciasny i bardzo wymagający. Tym większe słowa uznania dla naszych reprezentantów, którzy w pokonanym polu zostawili m.in. dwie drużyny gospodarzy. Wprawdzie my też mieliśmy około 10-minutowe próby na torze, ale oni mogli przećwiczyć wszystkie etapy wiele razy i to na własnych rowerach – podsumowuje opiekun krasnostawskich drużyn Paweł Haładyj.
O randze zawodów może świadczyć fakt, że wśród uczestników była Mała Szkoła w Szopie, która reprezentowała Polskę w Europejskim Konkursie Edukacji Drogowej ETEC i zajęła w nim piąte miejsce. Poza tym podczas turnieju został ustanowiony nowy rekord Polski w „żółwiej jeździe”, który obecnie wynosi 17 minut 49 sekund, a jego autorem jest Leon Szymański z Nowego Kramska.
Zwycięska drużyna „trójki”, która wystąpiła w składzie Kinga Świdnik, Kamil Ołówka i Karol Dziedzic, w klasyfikacji generalnej okazała się lepsza od dwóch reprezentacji gospodarzy z województwa lubuskiego.
Rywalizację młodszych ekip wygrał zespół z opolskiego, drugie miejsce zajęło pomorskie, a trzecie małopolskie. Tuż za podium uplasował się zespół z SP 3 Krasnystaw, którą reprezentowali Aleksandra Dziedzic, Lena Rudnik, Paweł Terlecki i Piotr Psujek.
Wyjazd do Nowego Kramska dofinansowała Gmina Krasnystaw.
Już w najbliższy wtorek reprezentacje „trójki” i pozostałych szkół z gminy Krasnystaw wezmą udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Najlepsze drużyny będą reprezentować gminę na turnieju powiatowym, który jest planowany na 30 kwietnia w SP 3 w Krasnymstawie.