Dokładnie 100 lat od śmierci Protazego Wnorowskiego na cmentarzu parafialnym w Krasnymstawie został odsłonięty pomnik wieloletniego kierownika szkoły w Małochwieju Dużym w gminie Krasnystaw. Monument powstał dzięki środkom ze zbiórki społecznej, prowadzonej przez obecnych uczniów Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Małochwieju Dużym. Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji Protazego Wnorowskiego, którą w kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie odprawił proboszcz tej parafii ksiądz Jarosław Wójcik.

Po eucharystii ksiądz Wójcik poświęcił postawiony na cmentarzu kamienny pomnik z pamiątkową tablicą, poświęconą Protazemu Wnorowskiemu. – To dar społeczności lokalnej, złożony dawnemu kierownikowi szkoły, ale również bardzo zasłużonemu społecznikowi i działaczowi niepodległościowemu. Pieniądze na postawienie obelisku prawie w całości pochodziły ze zbiórki społecznej pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”, która odbywała się od czerwca do końca listopada ubiegłego roku, m.in. na dożynkach, wiejskich festynach oraz imprezach szkolnych – przypomina Andrzej Jasionowski, przewodniczący społecznego komitetu, autor pomysłu i dyrektor SP w Małochwieju Dużym.

Oprócz pomysłodawców w uroczystym odsłonięciu pomnika wzięły udział poczty sztandarowe szkoły i OSP Małochwiej Duży, a także mieszkańcy.

Protazy Wnorowski był kierownikiem szkoły w Małochwieju Dużym w latach 1901 – 1924. Prowadził tutaj także pierwszy zespół muzyczno-taneczny i dokształcające kursy wieczorowe dla dorosłych, a młodzież zachęcał do nauki w szkołach rolniczych. W środowisku był autorytetem i wzorem do naśladowania, a część mieszkańców nazywała go „Królem chłopów”.

(fot. SP Małochwiej Duży)

Data opublikowania: 11:25, 9 maja 2024

Kategorie: AktualnościWiadomości