Było wesoło, skocznie, zabawnie i smacznie. W Tłusty Czwartek Gminne Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej gościło uczestników dorocznego Festiwalu Pączka i Faworka.

W imprezie wzięły udział delegacje ośmiu gmin powiatu krasnostawskiego, które chwaliły się zdolnościami kulinarnymi w tradycyjnym konkursie najsmaczniejszych pączków. W tym roku w słodkiej rywalizacji najwyższe oceny jury zdobyły „Nowinianki” z Nowin w gminie Łopiennik Górny. Drugie miejsce zajął Zespół Kulinarny z Gorzkowa, a na trzecią nagrodę zasłużyło Koło Gospodyń Wiejskich z Majdanu Surhowskiego w gminie Kraśniczyn.

W komisji oceniającej konkursowe propozycje zasiedli przedstawiciele wszystkich delegacji, które przyjechały do Siennicy Nadolnej.

Wybór najsmaczniejszych pączków jest tylko jednym z elementów podtrzymywania tłustoczwartkowych tradycji na naszym festiwalu. Impreza jest także formą integracji środowisk lokalnych z całego powiatu oraz promocji miejscowych artystów i twórców – podkreśla Dorota Rybczyńska, dyrektor GCK w Siennicy Nadolnej, które razem z miejscowym Klubem Seniora zorganizowało czwartkowy festiwal.

Szczególne powody do zadowolenia miała twórczyni ludowa z Siennicy Nadolnej Teresa Nowak, która z okazji 35-lecia działalności otrzymała Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego. Podczas czwartkowej imprezy laureatka odebrała to wyróżnienie od, reprezentującego marszałka województwa, radnego sejmiku Michała Piotrowicza.

Wśród gości byli również: senator Józef Zając, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, prorektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie Beata Fałda, wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik oraz wójtowie, dyrektorzy instytucji kulturalnych i organizacji z innych gmin powiatu krasnostawskiego.

W nawiązaniu do nazwy festiwalu, oprócz pączków zgłoszonych do konkursu, uczestnicy imprezy raczyli się faworkami i innymi, nie tylko słodkimi, pysznościami, które w tym roku serwowało Koło Gospodyń Wiejskich „Tradycja” z Siennicy Nadolnej.

W części artystycznej publiczność obejrzała popisy dziecięcych grup tańca ludowego z Siennicy Nadolnej, a o oprawę muzyczną, trwającej prawie 5 godzin karnawałowej zabawy zadbali „Zgrani Chłopcy” z Gorzkowa oraz zespoły „Sami Swoi” i „Cukrowniacy” z GCK w Siennicy Nadolnej.

Data opublikowania: 07:34, 12 lutego 2024

Tagi:

Kategorie: AktualnościWiadomości