„Babskie intrygi” to tytuł najnowszego spektaklu Żeńskiej Grupy Teatralnej z miejscowości Bzite w gminie Krasnystaw. Jego premiera odbyła się w sobotę 10 czerwca podczas dorocznej Konferencji Kobiet i była połączona z jubileuszem 10-lecia grupy.

    Konferencje kobiet z udziałem kół gospodyń wiejskich z gminy Krasnystaw co roku mają inny temat. Tym razem myślą przewodnią był „Teatr amatorski”, a sobotnie spotkanie otworzyła prelekcja Sławomira Franca, który napisał i wyreżyserował „Babskie intrygi”. To on jest również autorem jubileuszowej publikacji „Babskie intrygi czyli 10 lat Żeńskiej Grupy Teatralnej z Bzitego”. Wystąpienia Sławomira Franca wysłuchały członkinie kilkunastu lokalnych KGW, a także przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i państwowych oraz inni goście, którzy skorzystali z zaproszenia na premierę i obchody jubileuszu.

    Z okazji 10-lecia jubilatki odebrały Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Lubelskiego, którą wręczył Adrian Gański z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

    Gratulacje, życzenia i upominki przekazali również m.in.: Marcin Romanowski z Ministerstwa Sprawiedliwości, poseł Krzysztof Grabczuk i Mirosław Księżuk reprezentujący poseł Teresę Hałas, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, przewodniczący rady powiatu Witold Boruczenko i wiceprzewodnicząca Justyna Przysiężniak oraz proboszcz parafii w Siennicy Nadolnej ksiądz Andrzej Kowalczyk i proboszcz senior ksiądz Franciszek Kamiński.

    Żeńska Grupa Teatralna, którą tworzą mieszkanki Bzitego, powstała w lutym 2013 roku. Pierwszy spektakl przygotowała w niespełna trzy miesiące. Było to przedstawienie pod tytułem „Wiejska edukacja seksualna. Hucpa w sześciu odsłonach” na podstawie scenariusza Zbigniewa Dmitrocy w reżyserii Andrzeja Woźniaka z Gminnego Centrum Kultury w Krasnymstawie z siedzibą w Siennicy Nadolnej. Swoją premierę widowisko miało w maju 2013 roku, a potem w różnych miejscach było prezentowane ponad 60 razy. Trzy lata później powstał drugi spektakl zatytułowany „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”, a w 2019 roku z okazji 600-lecia miejscowości aktorki amatorki wystawiły przedstawienie „Jak do drzewiej bywało”, wyreżyserowane przez Andrzeja Woźniaka, który był również autorem scenariusza.

    Po kilku miesiącach grupa rozpoczęła przygotowania do „Herodów”, które po raz pierwszy zaprezentowała na początku stycznia 2020 roku. Ostatnim widowiskiem przed sobotnią premierą „Babskich intryg” było przedstawienie „Klimat się zmienia, zmień sposób myślenia”, wyreżyserowane przez Izę Gawęcką, które widzowie obejrzeli w 2021 roku.

    Działalność amatorskiego teatru z Bzitego wspiera dyrektor GCK w Siennicy Nadolnej Dorota Rybczyńska, a muzycznie także instruktor tej placówki Zbigniew Wolanin. Obecnie grupę tworzy 11 pań, które muszą się wcielać również w męskie role i ciągle liczą, że kiedyś panowie zastąpią je na scenie.

teatr, bzite,

Data opublikowania: 06:32, 14 czerwca 2023

Kategorie: Wiadomości