fotoDzień Dziecka można spędzać na zabawach czy zawodach sportowych, ale można również na… łapaniu pijanych kierowców! W taki m.in. sposób tegoroczne święto obchodzili uczniowie Szkoły Podstawowej w Małochwieju Dużym w gminie Krasnystaw. W środę 1 czerwca dzieci z klas I – III towarzyszyły policjantom z Krasnegostawu w kontrolach drogowych. – Według planów uczniowie mieli wręczać breloczki z hasłem “Kierowco – Zwolnij!” i w kilku przypadkach tak było, ale “przy okazji” pomogli złapać dwóch nietrzeźwych kierowców.

Jeden z nich nie dość, że jechał o 29 kilometrów za szybko, to jeszcze miał w organizmie ponad 0,4 promila alkoholu. Drugi kierowca również nie będzie miło wspominać spotkania z uczniami, ponieważ w ich obecności policjanci stwierdzili u niego 0,5 promila alkoholu. Na tym akcja się zakończyła, ponieważ funkcjonariusze zajęli się sporządzeniem dokumentacji, potrzebnej do ukarania sprawców wykroczeń – relacjonuje dyrektor SP w Małochwieju Dużym Andrzej Jasionowski.

To druga taka inicjatywa z udziałem uczniów, którzy w ubiegłym roku razem z funkcjonariuszami skontrolowali około 30 kierujących. Ci byli zdecydowanie bardziej zdyscyplinowani, ponieważ jechali zgodnie z przepisami.

Środowa akcja była jednym z wielu elementów szkolnych obchodów Dnia Dziecka, które w tym roku odbywały się pod hasłem “Bezpieczne wakacje”. Oprócz wspólnych kontroli drogowych, krasnostawscy policjanci odwiedzili uczniów na pikniku, by poprowadzić pokaz tresury psa tropiącego i pogadankę o tym jak należy reagować na agresywne czworonogi.

W programie pikniku był również konkurs “Szkolny mistrz miasteczka ruchu drogowego” oraz bicie szkolnych rekordów sportowych m.in. w skoku w dal z miejsca, rzutach piłką lekarską i biegach na 60 metrów.

Środowe święto było również okazją do podsumowania szkolnego konkursu czytelniczego, organizowanego już po raz 18. konkursu “Matematyczna drabinka” oraz konkursu “Nie PrzeGraj swojej młodości”. Ten ostatni miał profilaktyczny charakter, a jego uczestnicy mieli pokazać jak przeciwdziałać uzależnieniom m.in. od internetu i gier komputerowych.

Uczestnicy obchodów, które odbywały się na szkolnych boiskach, mogli również odwiedzić studio fryzur, skosztować kiełbasek z grilla i lodów oraz wspólnie zatańczyć “belgijkę”.

FOTO

Data opublikowania: 05:23, 6 czerwca 2022

Kategorie: Wiadomości