Dwa koła gospodyń wiejskich z gminy Krasnystaw zostały docenione przez jury półfinału tegorocznego Konkursu „Kobieta Przedsiębiorcza w stylu Eko”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Podczas imprezy, która w miniony weekend odbyła się w Urszulinie, KGW „Sami Swoi” z Zastawia Kolonii i Łan oraz KGW z Bzitego zdobyły łącznie dwie nagrody i dwa wyróżnienia. KGW „Sami Swoi” otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii „zamknięte w słoiku” za sałatkę z kalafiorem i wyróżnienie w kategorii „danie mięsne” za tort kapuściany. Z kolei KGW Bzite zajęło drugie miejsce w kategorii „danie mięsne” z bigosem cygańskim i zostało wyróżnione w kategorii „zamknięte w słoiku” za gruszki w occie.

– Tort kapuściany to nasza grupowa propozycja, a do przygotowania, oprócz kapusty, wykorzystujemy mięso i przyprawy. Z kolei sałatkę z kalafiorem przyrządza jedna z członkiń naszego koła. Obydwie potrawy przed zgłoszeniem na konkurs osobiście sprawdziłyśmy, uznając, że oprócz nas mogą one posmakować także jurorom – przyznaje przewodnicząca KGW „Sami Swoi” z Zastawia Kolonii i Łan Anna Zaj.

Druga nagroda dla KGW Bzite za bigos cygański może być o tyle zaskakująca, że danie przygotowuje się… bez kapusty. – Jest za to mielone mięso wieprzowe, pieczarki, cebula, zioła i kilka innych składników. Natomiast szukając pomysłu na danie „ze słoika” uznałyśmy, że w wielu domach w occie marynuje się różne warzywa, ale rzadziej owoce, stąd pomysł na gruszki, które mogą być znakomitym dodatkiem do wędlin czy mięsa – uważa przewodnicząca KGW z Bzitego Leokadia Czwórnóg. Jednocześnie podkreśla, że przyznane teraz nagrody powiększą kolekcję z poprzednich edycji tego samego konkursu, gdy jury doceniało m.in. struclę makową czy bażanta w jabłkach.

Obydwa koła z gminy Krasnystaw startowały w pierwszym z czterech półfinałów konkursu, który odbył się w sobotę 9 marca w Urszulinie. Kolejni laureaci zostali wybrani dzień później w Nieliszu, a dwa ostatnie półfinały są planowane na najbliższy weekend w Porosiukach i Bystrzycy Nowej.

Data opublikowania: 14:42, 12 marca 2024

Kategorie: AktualnościWiadomości