herbugk mGmina Krasnystaw rozpocznie nowy rok z nowym budżetem. Za uchwałą w tej sprawie podczas sesji w czwartek 30 grudnia zagłosowali wszyscy radni. W przyszłorocznym planie finansowym są zapisane dochody na poziomie ponad 35 milionów 350 tysięcy złotych i prawie 39 milionów 280 tysięcy złotych wydatków.

   Wprawdzie budżet 2022 roku zamyka się deficytem, sięgającym 4 milionów 700 tysięcy złotych, ale pokryjemy go w całości z własnych środków, bez zaciągania kredytów. Od początku tej kadencji zmniejszamy również zadłużenie, które na początku kadencji wynosiło ponad 12 milionów złotych, ale sukcesywnie spada. Na koniec 2022 roku osiągnie poziom niespełna 9,5 miliona złotych. Poza tym budżet 2022 wykazuje nadwyżkę operacyjną w wysokości około 1 miliona 400 tysięcy złotych, na inwestycje planujemy prawie 7 milionów złotych – podsumowuje wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik.

   Najpoważniejszym i najbardziej kosztownym zadaniem będzie budowa drogi do terenów inwestycyjnych w Siennicy Nadolnej. Radni zabezpieczyli na ten cel 3 miliony złotych, które otrzymaliśmy z trzeciej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Kolejny 1 milion 900 tysięcy rada gminy przeznaczyła na przebudowę dróg w Osiedlu Cukrowni w Siennicy Nadolnej. Połowę z tych środków samorząd pozyskał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, inwestycja powinna zostać zrealizowana do września 2022 roku.

   W przyszłorocznym budżecie jest również ponad 270 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy dróg Niemienice – Kolonia Niemienice i Krasnystaw – Jaślików. Obydwa zadania będą współfinansowane z Programu Inwestycji Strategicznych “Polski Ład”. Na razie mamy promesę, do maja musimy ogłosić przetarg na wykonanie robót. Pieniądze z “Polskiego Ładu” powinny wystarczyć na pokrycie 95 procent kosztów.Korzystając z dofinansowania Ministerstwa Sportu i Turystyki Gmina Krasnystaw planuje w przyszłym roku także modernizację boisk przy Szkole Podstawowej w Siennicy Nadolnej. Prace będą rozłożone na dwa lata, w 2022 roku samorząd planuje wydać na ten cel około 400 tysięcy złotych zaś w kolejnym 460 tysięcy złotych. Z ministerialnej dotacji otrzymaliśmy kwotę 430 tysięcy, a szacunkowa wartość tego zadania to 860 tysięcy złotych.

   Do wykorzystania jest również dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na rewitalizację 17-wiecznej Wieży Ariańskiej w Krynicy. Unijna dotacja powinna wystarczyć na pokrycie ponad 60 procent kosztów netto. W przyszłorocznym budżecie radni zapisali też m.in.: 120 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji budowy kolektora sanitarnego w Siennicy Nadolnej, 160 tysięcy złotych pomocy dla Powiatu Krasnostawskiego na przebudowę dróg powiatowych i 54 tysiące złotych na realizację projektu “Aktywna mama”.

   Ten ostatni obejmuje bezpłatne szkolenia, fachowe wsparcie, staże zawodowe i pomoc finansową dla kobiet, wracających na rynek pracy po przerwie, związanej z urodzeniem bądź wychowaniem dziecka.

Data opublikowania: 10:24, 31 grudnia 2021

Kategorie: Wiadomości