Samorządy z powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego będą razem z partnerami biznesowymi i naukowymi starać się o pieniądze zewnętrzne na rozwój przemysłu rolno-spożywczego. By było to możliwe powstał Lubelski Okręg Przemysłu Rolno-Spożywczego, do którego właśnie przystąpiły pierwsze cztery firmy z Krasnegostawu, Siennicy Nadolnej, Białki i Lublina.

   W ten sposób będziemy mieć większe możliwości pozyskiwania dotacji z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej przez kilka najbliższych latach. Zakres współpracy jest spójny z charakterem naszych gmin, które są związane z branżą rolno-spożywczą. Poprzez LOPRS chcemy ułatwić rolnikom sprzedaż produkowanych przez nich płodów, firmom zaś skrócić szlak dostaw, poprzez nawiązanie bezpośrednich kontaktów z wytwórcami surowców, a całemu obszarowi dać szansę na bardziej efektywny rozwój – mówi Edyta Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Krasnystaw, która jest jednym z partnerów okręgu.

   Przygotowania do powstania LOPRS rozpoczęły się w 2020 roku, gdy poszczególne gminy zainteresowane współpracą, przyjmowały uchwały o przystąpieniu do tej inicjatywy. W konsekwencji we wrześniu ubiegłego roku kilkanaście samorząd podpisało porozumienie w sprawie utworzenia LOPRS, a na początku września 2021 dołączyło do nich czterech partnerów biznesowych.

   Partnerami, którzy zaufali samorządom i wyraziły chęć współpracy były: Krajowa Spółka Cukrowa S.A. oddział Krasnystaw, Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o.o. w Krakowie (Stadnina Białka), Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie i Agram S.A. Lublin. Podczas spotkania w Krasnymstawie, który jest liderem wspólnego projektu, wymienione firmy reprezentowali: członek zarządu KSC Marek Dereziński, prezes MHR Piotr Serafin i członek zarządu Robert Krześniak, wiceprezes OSM Krasnystaw Mirosław Fidecki i prezes AGRAM Lublin Nadia Bukowska.

   W dalszej perspektywie pomysłodawcy LOPRS będą podpisywać podobne umowy z kolejnymi partnerami, także naukowymi, którzy mają być dobierani odpowiednio do konkretnych przedsięwzięć planowanych do realizacji.

   Stronę samorządową w LOPRS reprezentują: miasta Krasnystaw , Rejowiec Fabryczny i Rejowiec oraz gminy – Fajsławice, Rudnik, Rejowiec Fabryczny, Żółkiewka, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Wojsławice, Leśniowice, Krasnystaw, Siennica Różana, Gorzków, Izbica, Urszulin i Rejowiec.

 

fot. UM Krasnystaw

Data opublikowania: 06:23, 14 września 2021

Kategorie: Wiadomości