pomnik wrzesniowy w zastawiu kolonii c

   Pomnik Żołnierzy Kampanii Wrześniowej w miejscowości Zastawie Kolonia w gminie Krasnystaw odzyska dawny blask. O pieniądze na jego rewitalizację postarał się Uczniowski Klub Sportowy „Victoria” z Małochwieja Dużego, który otrzymał dofinansowanie w konkursie grantowym „Czuwamy! Pamiętamy!” Fundacji ORLEN.

    UKS „Victoria”, który w tym roku obchodzi 20-lecie, oprócz działalności czysto sportowej dba o podtrzymywanie lokalnych tradycji i patriotyczne wychowanie uczniów, uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Małochwieju Dużym. W ubiegłym roku klub pozyskał 17 tysięcy złotych z programu „Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne – wsparcie integracji międzypokoleniowej” Ministerstwa Edukacji i Nauki, a teraz znalazł się wśród 53 organizacji, które zostały laureatami programu „Czuwamy! Pamiętamy!”. Na rewitalizację Pomnika Żołnierzy Kampanii Wrześniowej w miejscowości Zastawie Kolonia UKS otrzymał grant w wysokości prawie 14 tysięcy złotych.

 

    Pomnik upamiętnia tragiczne w skutkach wydarzenia z 19 września 1939 roku nazywane „Bitwą pod Krasnymstawem”. – Zginęło w niej 86 polskich żołnierzy, a wspomnienia wydarzeń, które upamiętnia obelisk do dzisiaj budzą wśród najstarszych mieszkańców wiele emocji. Pomnik wykonany przez lokalnego rzeźbiarza Józefa Ciechana został uroczyście odsłonięty w 1966 roku. Od tego czasu nie były przy nim wykonywane żadne prace konserwatorskie. Pomnik w sposób naturalny ulega stałej degradacji, a utrzymanie go w należytym stanie jest coraz trudniejsze dla społeczności szkolnej, która opiekuje się nim od wielu lat. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na usunięcie krzewów otaczających pomnik, utwardzenie podłoża kostką brukową, wymianę uszkodzonego cementowego murku na ogrodzenie palisadowe, naprawę podstawy obelisku, poprawę liter oraz zamontowanie kamiennej płyty informacyjnej.

 

    Jeśli wszystko uda się przygotować zgonie z planem wszystkie prace zostaną wykonane do listopada tego roku.

 

pomnik wrzesniowy w zastawiu kolonii c

 

600x0 pomnik wrzesniowy w zastawiu kolonii b

 

(fot. UKS „Victoria” Małochwiej Duży)

Data opublikowania: 10:41, 3 sierpnia 2023

Kategorie: Wiadomości