k2Zabytkowa Wieża Ariańska w Krynicy w gminie Krasnystaw zostanie odrestaurowana i zabezpieczona. Prace mają być wykonane w tym roku, a większość pieniędzy na ten cel samorząd pozyskał z Unii Europejskiej. W środę 2 lutego wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik i skarbnik Małgorzata Kościuk podpisały w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego umowę o przyznaniu dotacji, przekraczającej 300 tysięcy złotych. Szacuje się, że środki te powinny wystarczyć na pokrycie ponad 60 procent kosztów.

Pochodząca z 17. wieku Wieża Ariańska w Krynicy jest uznawana za najstarsze w Polsce mauzoleum w kształcie piramidy. Naukowcy, badający to miejsce twierdzą, że został tu pochowany podkomorzy chełmski Paweł Orzechowski, który był arianinem i nie mógł spocząć na katolickim cmentarzu.

Mieszkańcy okolicznych miejscowości, a także miłośnicy historii i badacze ciekawych obiektów, uznają piramidę w Krynicy za miejsce niezwykłe i nie do końca odkryte. Niektórzy dokładają do historii tego miejsca dodatkowe opowieści i legendy, przypisując piramidzie niezwykłą moc i energię. Wieża, która stoi na wzgórzu, ma 20 metrów wysokości i jest uważana za najwyższą tego typu budowlę w Polsce. Zbudowana w kształcie kwadratu o długości boków 7,35 metra i wysokości 6,5 metra, a jej zwieńczenie w kształcie piramidy ma wysokość 13,5 metra.

Podczas II wojny światowej obiekt został uszkodzony, a ostatnia renowacja została wykonana w latach 50. minionego wieku. Wieża stoi w lesie, z dala od jakichkolwiek zabudowań, i była wielokrotnie niszczona przez wandali. Celem rewitalizacji jest pokazanie szerszej grupie zwiedzających piękna tego miejsca, związanego z arianami, żyjącymi na tym terenie na przełomie 16. i 17. wieku. By tak się stało trzeba m.in.: wzmocnić fundamenty, uzupełnić ubytki w murze, wykonać tynki zewnętrzne i wewnętrzne, odtworzyć posadzki, poprawić pokrycie dachowe, a także wykonać wrota wejściowe oraz wykonać opaskę odwadniającą wokół wieży.

Po podpisaniu umowy o przyznaniu dofinansowania z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, kolejnym krokiem będzie znalezienie wykonawcy robót. Przetarg ma być ogłoszony w tym miesiącu, a cała renowacja Wieży Ariańskiej w Krynicy powinna się zakończyć najpóźniej w grudniu 2022 roku.

k1

k2

Data opublikowania: 12:40, 3 lutego 2022

Kategorie: Wiadomości