Delegacja samorządowa Gminy Krasnystaw odwiedziła dwa zakłady, należące do Przedsiębiorstwa Przetwórstwa Zbożowego KAPKA w Tarnogrodzie i Jarosławiu. Ich właściciel planuje podobną inwestycję w Krupcu w gminie Krasnystaw, a pierwszy skup zbóż chce rozpocząć w 2022 roku. 8-osobowa grupa radnych i wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik byli w elewatorze i młynie w Jarosławiu oraz młynie, piekarni i cukierni w Tarnogrodzie, gdzie ich przewodnikiem był Tadeusz Kapka. To on w marcu tego roku, na sesji rady Gminy Krasnystaw, złożył propozycję zorganizowania takiej wycieczki.

{gallery}wiadomosci/2021/07/07/galeria/1{/gallery}

   Przedsiębiorstwo KAPKA, to rodzinna firma z 70-letnimi tradycjami młynarskimi, należąca do największych producentów mąki w Polsce. Główny profil jej działalności to skup i przetwórstwo zbóż. Firma produkuje mąki pszenne piekarnicze i specjalistyczne oraz mąki do użytku domowego.

   Obecnie przedsiębiorstwo dysponuje trzema zakładami produkcyjnymi zlokalizowanymi w południowo-wschodniej części Polski. W Tarnogrodzie w województwie lubelskim ma młyn pszenny, a w Jarosławiu na Podkarpaciu – młyny pszenny i żytni. Poza tym posiada rozbudowaną sieć logistyczną i własną flotę transportową. Planowany zakład w Krupcu ma być bardziej nowoczesny i prawdopodobnie największy w kraju.

{gallery}wiadomosci/2021/07/07/galeria/2{/gallery}

   W gminie Krasnystaw firma ma około 11 hektarów ziemi, z których część zamierza wykorzystać na budowę silosów na zboże. W drugim etapie chce wybudować m.in. młyn, a w nowym zakładzie planuje zatrudnić co najmniej 50 do 70 osób.

Dla miejscowych rolników ma to być miejsce bezpośredniego zbytu żyta czy pszenicy, a na inwestycji mogą skorzystać także okoliczne firmy transportowe, budowlane i montażowe.

   Podczas wizyty samorządowców z gminy Krasnystaw Tadeusz Kapka potwierdził wcześniejsze deklaracje, dotyczące m.in. wpływu zakładu w Krupcu na środowisko. Jedynymi odpadami, które będą powstawać przy produkcji mąki, będą te związane z oczyszczaniem zbóż i sprzedawane producentom pelletu, a na wentylatorach do suszenia zboża zostaną zamontowane urządzenia, tłumiące hałas.

{gallery}wiadomosci/2021/07/07/galeria/4{/gallery}

   Uczestnicy wyjazdu mogli się przekonać jak może wyglądać inwestycja w gminie Krasnystaw, a inwestor ma ogromne doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Podsumowując wizytę radni przyznali, że byli pod wrażeniem nowoczesności i czystości obiektów oraz przebojowości i znajomości branży właścicieli firmy.

   Dawniej tereny w Krupcu należały do gminy, ale kupiła je firma, której inwestycja nie doszła do skutku. Obecny inwestor jest zdeterminowany, by zrealizować swój pomysł i już kompletuje pozwolenia oraz inne niezbędne dokumenty.

{gallery}wiadomosci/2021/07/07/galeria/3{/gallery}

   Nowa inwestycja to nie tylko szansa na nowe miejsca pracy i rynek zbytu zbóż dla rolników, ale także wzrost zainteresowania kolejnych inwestorów terenami, którymi dysponuje samorząd, wpływy z podatku dochodowego od pracowników, a w przyszłości także wpływy z podatku od nieruchomości, co w konsekwencji powinno się przełożyć na rozwój zarówno gminy, jak i całego powiatu krasnostawskiego.

(fot. A. Bąk)

Data opublikowania: 05:34, 7 lipca 2021

Kategorie: Wiadomości