herbugk mm

    Zamiast kupować prąd Gmina Krasnystaw i kilka innych samorządów z powiatów krasnostawskiego i zamojskiego chcą produkować własny i w ten sposób m.in. uniezależnić się od wahań cen na rynku energii elektrycznej.

     Na razie członkowie „Partnerstwa z Obszaru Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego” przygotowują się do złożenia wniosku o przyznanie dotacji na opracowanie dokumentacji technicznej planowanych inwestycji. Te będą dotyczyć farm wiatrowych i fotowoltaicznych, magazynów energii, biogazowni oraz innych instalacji, które produkują prąd z odnawialnych źródeł.

    W gminie Krasnystaw chcemy wybudować farmę fotowoltaiczną, a produkowany przez nią prąd wykorzystywać w budynkach użyteczności publicznej, na przykład szkołach, domach kultury czy urzędzie gminy oraz do oświetlenia dróg. W ten sposób moglibyśmy zaoszczędzić rocznie około 900 tysięcy złotych, bo tyle obecnie wynoszą nasze rachunki za energię elektryczną. Farma miałaby powstać w Krupcu, gdzie mamy działki pod taką inwestycję – mówi wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik.

    Pieniądze na opracowanie dokumentacji technicznej takich inwestycji gminy z Obszaru Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego chcą pozyskać w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. By złożyć wniosek muszą się na to zgodzić członkowie partnerstwa. Rada Gminy Krasnystaw na ostatniej sesji zgodziła się na takie rozwiązanie. Gdy podobne uchwały przyjmą pozostałe samorządy, razem wystąpią o dotację do ministerstwa, która może sięgać 90 procent kosztów.

   Przygotowanie wniosku, który można złożyć do końca roku, gminy sfinansują we własnym zakresie. Jeśli dofinansowanie na dokumentację zostanie przyznane, samorządy będą wspólnie szukać środków na realizację konkretnych inwestycji.

Data opublikowania: 06:53, 18 września 2023

Kategorie: Wiadomości