Ponad 20 strażaków z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Krasnystaw może nadal udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Odpowiednie uprawnienia zdobyli podczas szkoleń, które odbyły się w ramach “Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji – LOWE II” w Gminnym Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej. W zajęciach brali udział druhowie z sześciu jednostek: Małochwieja Dużego, Bzitego, Czarnoziemi, Krupego, Siennicy Nadolnej i Wincentowa, którzy nabyli odpowiednie uprawnienia trzy lata temu.

{gallery}wiadomosci/2021/07/13/galeria/1{/gallery}

   Zgodnie z przepisami po tym okresie, by móc nadal z nich korzystać, muszą przejść tak zwaną recertyfikację – wyjaśnia Komendant Gminny OSP Leszek Waręcki z OSP Małochwiej Duży. To jedna z dwóch jednostek w gminie Krasnystaw, która działa w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Drugą jest OSP Krupe. W obydwu certyfikat potwierdzający kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ma około połowy czynnych strażaków. Podobne uprawnienia mają druhowie jeszcze z pięciu OSP na czternaście działających w gminie Krasnystaw.

{gallery}wiadomosci/2021/07/13/galeria/2{/gallery}

  Szkolenia dla strażaków prowadzili ratownicy medyczni z firmy “Life-Med” z Opola lubelskiego. Były one elementem szerszego projektu “LOWE II”, który jest realizowany w gminie od marca tego roku. Na początek były zajęcia florystyczne, potem rozpoczęły się zajęcia aerobiku i pilates, które odbywają się w poniedziałki i środki. Grupy nie są zamknięte i każdy może do nich dołączyć. Wystarczy do nas przyjść w wybranym dniu o 17.00 – zachęca Dorota Rybczyńska, dyrektor GCK w Siennicy Nadolnej, gdzie odbywają się zajęcia.

{gallery}wiadomosci/2021/07/13/galeria/3{/gallery}

   Podobne spotkania odbywają się w kilku innych gminach, które biorą udział w tym samym projekcie – Jeziorzany, Kamionka, Komarów-Osada i Wisznice oraz w mieście Rejowiec Fabryczny.

   W gminie Krasnystaw taki projekt jest realizowany po raz drugi. Podczas pilotażu w latach 2016 – 2018, odbywały się m.in. zajęcia informatyczne, warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i spotkania z zakresu zdrowego stylu życia.

{gallery}wiadomosci/2021/07/13/galeria/4{/gallery}

   Drugą edycję “LOWE” realizuje Fundacja OIC Poland z Lublina. Gmina Krasnystaw jest jej partnerem, a centrum ośrodka jest Szkoła Podstawowa w Jaślikowie.

Data opublikowania: 13:18, 13 lipca 2021

Kategorie: Wiadomości