Prelekcja historyczna, występy artystyczne i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych złożyły się na obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Siennicy Nadolnej w gminie Krasnystaw. W niedzielę 14 listopada miejscowe centrum kultury wróciło do tradycji wieczorów patriotycznych, która w ubiegłym roku została przerwana przez pandemię.

   W niedzielne popołudnie w Wiejskim Domu Kultury w Siennicy Nadolnej zebrało się około 30 osób, w tym m.in. wiceprzewodniczący Rady Gminy Krasnystaw Mirosław Berbeć, sołtys Siennicy Nadolnej Mirosław Waręcki i proboszcz ksiądz Andrzej Kowalczyk.

  Uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji historyka i regionalisty z Krasnegostawu Lucjana Cimka „Z pamiętników Macieja Rataja” oraz obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu zespołów artystycznych, działających przy GCK. W tej części wieczoru wystąpiły grupy – „Melodia”, prowadzona przez Zbigniewa Wolanina i „Cukrowniacy” pod kierunkiem Ryszarda Króla.

   Niedzielne spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z wykorzystaniem tekstów, przygotowanych przez organizatorów, przy akompaniamencie lokalnych zespołów.

   Tradycję obchodów narodowego święta kultywują także mieszkańcy Małochwieja Małego, którzy spotkali się w czwartek 11 listopada przy miejscowym domu kultury. Nawiązując do wydarzeń sprzed 103 lat prezes miejscowego Stowarzyszenia „Rodzinne Gniazdo” Maria Kowalczyk przypomniała, że na przełomie 19. i 20. wieku, idee niepodległościowe w Małochwieju były bardzo żywe i były związane z powstającymi wtedy organizacjami społecznymi oraz aktywną polityką oświatową wśród mieszkańców. – Dzisiejszy Małochwiej to dwie wsie – Małochwiej Mały i Małochwiej Duży, które prężnie się rozwijają, są aktywne społecznie, zadbane i nowoczesne. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć oraz bogatej historii, tradycji i pracowitych ludzi – mówiła Maria Kowalczyk.

 

   W południe zebrani przy Wiejskim Domu Kultury w Małochwieju Małym zaśpiewali hymn, zaintonowany przez akordeonistę Edwarda Kyca.

 

(fot. GCK w Siennicy Nadolnej/Stowarzyszenie „Rodzinne gniazdo)

Data opublikowania: 13:12, 16 listopada 2021

Kategorie: Wiadomości