Uczyli się, podglądali mistrzów, a potem sami zagrali. Aktorzy amatorzy z Bzitego wystawili kolejny spektakl, tym razem eko-widowisko pod hasłem “Klimat się zmienia, zmień sposób myślenia”.

   W ten sposób Stowarzyszenie Wspólnie dla Gminy Krasnystaw zakończyło realizację projektu “Akademia teatralna – warsztaty”, współfinansowanego z funduszy unijnych. Premiera spektaklu odbyła się w sobotę 14 sierpnia w Wiejskim Domu Kultury w Bzitem i była połączona z wakacyjnym festynem dla dzieci.

   Scenariusz przedstawienia o tematyce proekologicznej powstał na zajęciach warsztatowych, w których brała udział 20-osobowa grupa mieszkańców Bzitego. Prowadziła je animatorka kultury i teatrolog Iza Gawęcka, która była również autorką scenariusza i reżyserem spektaklu. Pod jej kierunkiem aktorzy uczyli się emisji głosu, dykcji, ruchu scenicznego, improwizacji aktorskich i radzenia sobie ze stresem.

W ramach przygotowań uczestnicy warsztatów byli na widowisku “Gdzie kota nie ma…” w Centrum Spotkań Kultur w Lublinie, a także obejrzeli od kulis Teatr Muzyczny w Lublinie.

   Efekty wspólnej pracy aktorzy z Bzitego zaprezentowali przed około 70-osobową publicznością. Na widowni miejscowego domu kultury zasiedli m.in.: wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik, proboszcz parafii w Siennicy Nadolnej ksiądz Andrzej Kowalczyk i ksiądz Zbigniew Kulik, radni, prezes Stowarzyszenia Wspólnie dla Gminy Krasnystaw Anna Domańska oraz mieszkańcy Bzitego i okolicznych miejscowości.

– To było świetne doświadczenie i kolejny powrót do teatralnych tradycji, które sięgają w Bzitem czasów przedwojennych. Była to również okazja do integracji lokalnego środowiska, ponieważ w realizację projektu zaangażowało się wiele osób, nie tylko tych występujących na scenie – podkreślają autorzy pomysłu.

   Był to kolejny w ostatnich latach spektakl z udziałem aktorów z Bzitego. Po powrocie do teatralnych tradycji w 2013 roku zagrali w satyrycznym widowisku “Wiejska edukacja seksualna, czyli hucpa w sześciu odsłonach”, potem była się premiera czarnej komedii “Mąż zmarł, ale już mu lepiej”, a w 2019 roku z okazji 600-lecia miejscowości mieszkańcy zaprezentowali przedstawienie “Jak to drzewiej bywało”. Kolejny spektakl, zatytułowany “Herody”, powstał w ubiegłym roku, ale jego premiera ze względu na pandemię nie mogła się odbyć na żywo z udziałem publiczności, dlatego został on zaprezentowany w internecie. Na kanale YouTube Gminnego Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej niebawem będzie można obejrzeć także zapis najnowszego przedstawienia.

Sobotniej premierze towarzyszył festyn dla dzieci pod hasłem “Przystanek wakacje” z animatorami, dmuchanym zamkiem i słodkim poczęstunkiem, a wieczór w Bzitem zakończył się biesiadą integracyjną pod chmurką.

W wyjazdach i warsztatach brały udział osoby z grup defaworyzowanych, w tym osoby bezrobotne, w wieku do 34 lat i powyżej 50 roku życia.

  Realizacja wszystkich pomysłów kosztowała ponad 16 tysięcy złotych, które Stowarzyszenie Wspólnie dla Gminy Krasnystaw pozyskało z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem Lokalnej grupy Działania Krasnystaw Plus.

W realizacji “Akademii teatralnej” stowarzyszenie wspierali: Gmina Krasnystaw, Gminne Centrum Kultury w Krasnymstawie z siedzibą w Siennicy Nadolnej oraz Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich w Bzitem.

Data opublikowania: 05:51, 18 sierpnia 2021

Kategorie: Wiadomości