Kończy się cykl wakacyjnych imprez plenerowych w gminie Krasnystaw. Ich podsumowanie odbyło się w sobotę 26 sierpnia na „Przystanku wakacje” w Osiedlu Cukrowni w Siennicy Nadolnej.

    Sobotni festyn był bogaty w atrakcje, bo i okazji do wspólnej zabawy było kilka. Wakacyjną scenę na długo przejęli lokalni artyści i gwiazdy, swoje 20-lecie świętowała Kapela Folkowa „Styrta”, odbyło się także podsumowanie tegorocznego konkursu wieńców dożynkowych.

    Kapela „Styrta”, która powstała w 2002 roku, wykonuje pieśni ludowe z południowo-wschodniej Polski, w tym łemkowskie i ukraińskie oraz utwory własne. W swoim instrumentarium ma tradycyjne instrumenty akustyczne takie jak: akordeon, flet, skrzypce, gitara i bęben oraz inne instrumenty perkusyjne.

    Pełnię swoich zdolności scenicznych członkowie zespołu zaprezentowali podczas jubileuszowego koncertu, a za swoją 20-letnią działalność odbierali nagrody i upominki. „Styrta” otrzymała m.in. Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Lubelskiego, którą wręczyła dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Ewa Szałachwiej. Gratulacje i życzenia przekazała również wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik, a wśród gości byli wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, poseł Krzysztof Grabczuk, senator Józef Zając, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, wiceprzewodnicząca powiatu Justyna Przysiężniak i Anna Maciuk z biura Lokalnej Grupy Działania „Krasnystaw Plus”.

    Konkurs wieńców dożynkowych w gminie wygrało Koło Gospodyń Wiejskich „Sami Swoi” z miejscowości Kolonia Zastawie i Łany. Podczas sobotniej imprezy „Sami Swoi” odebrali nagrodę, natomiast autorzy pozostałych kompozycji, zgłoszonych do konkursu gminnego, zostali uhonorowani wyróżnieniami. Otrzymały je koła z Bzitego, Wincentowa, Małochwieja Małego, Zażółkwi i Niemienic oraz KGW „Razem” z Zażółkwi. Wszystkich nagrodzili senator Józef Zając, wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik i Ewa Szałachwiej z UMWL.

    Poza kapelą „Styrta” publiczność, zgromadzona na tegorocznym „Przystanku wakacje”, oklaskiwała młodych wokalistów z Klubu Solisty, działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej, lubelski duet „Ptaszkowie śpiewali” oraz Kapelę „Cukrowniacy” i zespół „Sami Swoi” z Kolonii Zastawia i Łanów, które łączy osoba instruktora Ryszarda Króla. Gwiazdą wieczoru była polsko-ukraińska grupa „Horpyna”.

    W programie były także pokazy taekwondeków „Songo” Krasnystaw oraz strażaków i grup rekonstrukcji historycznej. Czynne były także stoiska gastronomiczne i promocyjne.

    Ze względu na silny wiatr i niewielki deszcz organizatorzy sobotniej imprezy musieli ją przerwać na około 40 minut, ale ostatecznie wszystkie punkty programu udało się zrealizować.

    Ostatnia wakacyjna impreza plenerowa odbędzie się w najbliższą sobotę w Zakręciu. Organizatorzy zapraszają gości po południu na plac przy miejscowym domu kultury.

Data opublikowania: 06:42, 29 sierpnia 2023

Kategorie: Wiadomości