Z wykształcenia jest aktorem i wciąż wykonuje ten zawód, ale wielu widzom kojarzy się przede wszystkim z kabaretem. Jerzy Kryszak, bo o nim mowa, w tym miesiącu wystąpi z autorskim programem kabaretowym w Krasnymstawie.

Wieczór satyryczno-kabaretowy Jerzego Kryszaka odbędzie się w ostatnią niedzielę lipca, ale bilety na to wydarzenie można kupować już teraz.

Artysta urodził się i wychował w Kaliszu. Tam uczęszczał do liceum ogólnokształcącego, a potem ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Debiutował na scenie krakowskiego Teatru Słowackiego w 1974 roku, a cztery lata później przeniósł się do warszawskiego Teatru Ateneum, z którym był związany do 1993 roku. Debiutem kinowym była rola w dramacie wojennym Jana Łomnickiego “Ocalić miasto” z 1976 roku. Występował również w filmach m.in. Agnieszki Holland, Witolda Orzechowskiego i Ryszarda Bera, spektaklach Teatru Telewizji oraz serialach. Te najbardziej znane to na przykład “Popielec”, “Tulipan”, “Kanclerz”, czy “Daleko od noszy”, ale największą sympatię telewidzów zdobył jako doktor Zdzisław Kołek w “Alternatywach 4” Stanisława Barei.
Na początku lat 90. minionego wieku postanowił zrezygnować z teatru, by stać się artystą kabaretowym i osobowością telewizyjną. W tej pierwszej roli występował w monologach, specjalizując się w satyrycznym naśladowaniu głosów znanych postaci, m.in. Lecha Wałęsy, Adama Michnika, Tadeusza Mazowieckiego, Andrzeja Leppera, czy Wojciecha Jaruzelskiego.

Jerzy Kryszak zajmuje się także dubbingiem, użyczając głosu w takich filmach jak: “Stuart Malutki”, “Auta”, “Asterix na olimpiadzie” i “Pszczółka Maja”.
Na wieczór satyryczno-kabaretowy Jerzego Kryszaka zapraszają Gmina Krasnystaw, Krasnostawski Dom Kultury i Gminne Centrum Kultury w Krasnymstawie z siedzibą w Siennicy Nadolnej.

Bilety można kupić w kasie KDK lub na stronie: www.bilety.krasnystaw.pl. Do 14 lipca za wejściówkę trzeba zapłacić 60 złotych. Potem cena będzie wyższa o 20 złotych.

Data opublikowania: 10:35, 11 lipca 2024

Kategorie: Aktualności