DSC 0385Samochód Ochotniczej Straży Pożarnej w Bzitem w gminie Krasnystaw będzie służyć w gminie Smidyn na Ukrainie. Tamtejsza jednostka otrzymała pojazd w formie darowizny, którą delegacja z Polski przekazała za wschodnią granicę w piątek 3 czerwca.

To średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki “Star 244”, formalnie z 1987 roku, ale w rzeczywistości zdecydowanie nowszy. – Silnik i podwozie rzeczywiście zostały wyprodukowane pod koniec lat 80., ale cała zabudowa jest z 2003 roku. My od dwóch lat mamy również “Stara”, ale z 1997 roku, który otrzymaliśmy z OSP Czarnoziem. Nasz prezent za wschodnią granicą na pewno się przyda, ponieważ tamtejsi strażacy mieli jedynie bardzo wysłużonego “Ziła”, a o przekazanym przez nas samochodzie mówili krótko – “rakieta” albo “kosmos” – relacjonuje prezes OSP Bzite Marcin Sokół, członek delegacji Gminy Krasnystaw, która przekazała samochód ukraińskim partnerom.

Oprócz niego w składzie delegacji byli wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik, Piotr Czemerys z OSP Siennica Nadolna, Komendant Miejsko-Gminny OSP w Krasnymstawie Leszek Waręcki oraz Iwona Solan z Urzędu Gminy Krasnystaw. Gmina Krasnystaw wspiera wschodnich sąsiadów niemalże od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Oprócz opieki nad uchodźcami, mieszkańcy brali udział w zbiórkach żywności, środków opatrunkowych i innych darów rzeczowych, a druhowie m.in. z OSP Bzite za pośrednictwem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie przekazali również mundury, węże i strażackie hełmy. Oprócz gminy Smidyn pomoc trafia do Włodzimierza Wołyńskiego.

Data opublikowania: 08:43, 7 czerwca 2022

Kategorie: Wiadomości