Zakończył się pierwszy Wojewódzki Konkurs o Stanisławie Sokołowskim, organizowany przez Zespół nr 3 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krasnymstawie.

Jego podsumowanie odbyło się w sobotę 16 grudnia, a okazją była 110. rocznica urodzin nauczyciela, sportowca, olimpijczyka, przyjaciela Janusza Kusocińskiego oraz żołnierza Września 1939 roku i Polskiego Państwa Podziemnego, zamordowanego przez UB i NKWD w 1945 roku. Sobotnią uroczystość rozpoczęło złożenie wieńca przy pomniku pamięci „Mieszkańców wsi Niemienice i Białka, żołnierzy BCh i AK poległych i pomordowanych w latach 1939 – 1945 w wyniku represji hitlerowskich i stalinowskich”.

Dalsza część rocznicowego spotkania odbyła się w Wiejskim Domu Kultury w Niemienicach, gdzie młodzież Zespołu nr 3 w Krasnymstawie zaprezentowała program artystyczny, a miejscowy regionalista Lucjan Cimek wygłosił prelekcję „Major Stanisław Sokołowski „Rolnik” – olimpijczyk i żołnierz”.

Kolejnym punktem było podsumowanie konkursu „Zainspirowani Sokołowskim”, w którym wzięli udział uczniowie klas IV – VIII szkół podstawowych. – Do wykonania były trzy zadania. Pierwsze to przygotowanie gry planszowej , opartej na historii majora Sokołowskiego, drugim była reklama tej postaci w tradycyjnej formie plastycznej lub komputerowej, a trzecie zadanie polegało na napisaniu opowiadania pod tytułem „Moje spotkanie z Sokołowskim” – wyjaśnia pomysłodawca konkursu i dyrektor Zespołu nr 3 w Krasnymstawie Krzysztof Kowalczyk.

Organizatorzy planowali wybranie trzech laureatów, ale ze względu na dużą liczbę uczestników, rozszerzyli to grono. Wpłynęło aż 60 prac, dlatego wybrano 11 laureatów, a kolejnych 2 otrzymało wyróżnienia. Nagrody otrzymali również zwycięzcy poszczególnych kategorii.

Najciekawszą grę przygotowała Amelia Kowalczyk, nagrodę za najlepszą reklamę otrzymał Krzysztof Zając, a za opowiadanie została nagrodzona Magdalena Frańczuk. Na liście laureatów znaleźli się również: Zuzanna Jodełka, Aleksandra Lasota, Agata Choma, Kacper Filewicz, Emilia Skwara, Adam Zaraza, Karol Kowalczyk i Amelia Antoniuk. Na wyróżnienia zasłużyły Julia Gleń i Aleksandra Pastuszak, a autorka najładniejszego opowiadania Magdalena Frańczuk odebrała również nagrodę Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa w Krasnymstawie.

Oprócz dyrektora Kowalczyka trofea wręczali senator Józef Zając, wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik, która była patronką honorową konkursu, i dyrektor chełmskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie Arkadiusz Kwieciński. Wśród świadków tego wydarzenia byli także przewodniczący Rady Gminy Krasnystaw Krzysztof Golec, radny Andrzej Szostak, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Krasnostawskiego Justyna Przysiężniak i Andrzej Banaszkiewicz ze Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa w Krasnymstawie.

Pomysłodawcy konkursu już zapowiedzieli kolejną edycję za rok zastrzegając, że zgodnie z sugestiami opiekunów rozważą propozycję włączenia w promocję postaci Stanisława Sokołowskiego młodsze dzieci, nawet w wieku przedszkolnym.

Sobotnie spotkanie, które zakończył występ zespołu „Melodia”, zorganizowali wójt, Gminne Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej, Zespół nr 3 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krasnymstawie oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Ostoja” w Niemienicach.

Foto. GCK w Siennicy Nadolnej

Data opublikowania: 10:04, 19 grudnia 2023

Kategorie: AktualnościWiadomości