Kosmiczna misja uczniów ze SP w Siennicy Nadolnej

misja mars 5W dniach 8-12 listopada 2016 r. uczniowie skupieni w Klubie Młodego Odkrywcy „Chemicy” w Szkole Podstawowej w Siennicy Nadolnej mieli okazję po raz pierwszy uczestniczyć w niecodziennym przedsięwzięciu. Dzięki kontaktom z Centrum Nauki Kopernik i współpracy z Michałem Kazimierczakiem z Klubu Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa”, działającym przy ZS nr 1 w Kole młodzi naukowcy wzięli udział w 55. misji wykonywania zdjęć z ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).


    Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), ogromne laboratorium nauki w przestrzeni, jest domem dla załogi astronautów i kosmonautów. Każdy z uczniów mógł zlecić przez internet stacji kosmicznej ISS wykonanie zdjęć i wykonać fotografie samodzielnie w domu poprzez udostępnione przez NASA kody. Wykonywanie zdjęć naszej planety z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej było ogromną przyjemnością i nowym wyzwaniem.

   Dotychczas niewiele polskich szkół miało możliwość fotografowania Ziemi z wysokości 320-420 km. Wiemy o tym, że działające koło astronomiczne we Włodawie, również podejmowało takie misje. Nie znamy więcej szkół w naszej okolicy, które brały kiedyś udział w takim przedsięwzięciu i uczniów w tak młodym wieku, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w dziedzinie astronomii.

   Pozyskane zdjęcia mogą być wykorzystane na lekcjach fizyki, matematyki, geografii i sztuki. Stanowić mogą źródło nowej wiedzy, mogą inspirować uczniów do wyznaczania swoich osobistych celów oraz budzić zainteresowanie przedmiotami przyrodniczymi, a także metodami badawczymi opartymi na wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych. Efektem wspólnej pracy uczestników projektu są zdjęcia wykonane w różnych krajach znajdujących się na trasie przelotu stacji kosmicznej.

   W tej misji uczniowie wraz z opiekunem Zbigniewem Rzemieniukiem przesłali 204 zlecenia wykonania zdjęć. Już w lutym 2017 r. wezmą udział po raz kolejny w projekcie.

                   


Województwo Lubelskie                  

Gmina Krasnystaw 2018
Download Joomla Templates
stat4u stat4u