Wizyta delegacji z Ukrainy w Gminie Krasnystaw

4W dniach 24-25 czerwca br. w naszej gminie gościliśmy 10-osobową delegację z zaprzyjaźnionego Smidyna na Ukrainie na czele z Deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy Igorem Guzem. Była to pierwsza wizyta przedstawicieli ukraińskiego partnera, która miała na celu m.in. zapoznanie ze sposobem funkcjonowania administracji samorządowej w Polsce, jak również zaznajomienie z naszymi zwyczajami, obyczajami oraz kulturą.

W chwili obecnej na Ukrainie rozpoczęta została reforma administracyjna. W wielu elementach wprowadzane zmiany wzorowane są na przykładach polskich, stąd też zainteresowanie władz ukraińskich działaniami realizowanymi przez polskie gminy.

Goście zwiedzili urząd gminy, gdzie zostali zaznajomieni z kompetencjami poszczególnych stanowisk pracy. W urzędzie delegacja spotkała się z Wójtem Gminy Krasnystaw – Januszem Korczyńskim, Przewodniczącym Rady – Mirosławem Berbeciem, Zastępcą Wójta - Tomaszem Barczukiem, Sekretarz Gminy – Edytą  Gajowiak - Powroźnik.  Podczas spotkania goście zadawali wiele pytań, które dotyczyły przede wszystkim Unii Europejskiej, podatków, realizowanych inwestycji, oświaty, kultury oraz uregulowań prawnych.

Po wizycie w Urzędzie Gminy Krasnystaw grupa przejechała do Wincentowa, gdzie zapoznała się z funkcjonowaniem Gminnego Składowiska Odpadów Komunalnych KRAS-EKO Sp. z o.o. Kolejnym punktem spotkania była możliwość zwiedzenia szkoły i remizy OSP w Małochwieju Dużym oraz Wiejskiego Domu Kultury w Małochwieju Małym.

Podczas wizyty przedstawiciele Smidyna uczestniczyli w odbywającym się w ruinach zamku w Krupem  „Jarmarku Świętojańskim”, na którym gościnnie wystąpili Olga Lampika i Vasyl Stepiuk.

Na zakończenie spotkania w Gminie Krasnystaw w niedzielę delegacja z zainteresowaniem zwiedziła stadninę koni arabskich w Białce. Pani zootechnik oprowadziła gości po stajniach i opowiedziała o hodowli koni.

Zarówno gospodarze jak i goście rozstali się w miłej i przyjaznej atmosferze z nadziejami na wzajemną współpracę.

Gmina Krasnystaw 2014