Bogata oferta, wysoka frekwencja kupujących, a do tego pokazy sportowe i występy artystyczne. Tak najkrócej można podsumować Kiermasz Bożonarodzeniowy „Kraszczadzkie tradycje”, który odbył się w niedzielę 15 grudnia w Gminnym Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej. Swoją ofertę prezentowało ponad 20 wystawców, w tym przede wszystkim lokalnych twórców ludowych i rękodzielników. Jedyne stoisko kulinarne przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Zażółkwi, które kusiło gości ciastami. Kupujący mieli w czym wybierać, bo oferowane przez wystawców produkty były bardzo różnorodne, od ozdób choinkowych, prze stroiki, bombki i wianki, po serwety, obrusy i biżuterię. Były też ciepłe szaliki, czapki i rękawiczki oraz inne produkty, które mogą być ciekawym prezentem pod choinkę. Wspólną zaletą wszystkich wyrobów było to, że zostały wykonane przez rękodzielników i że nie można ich kupić w żadnym sklepie.
Przy okazji przedświątecznych zakupów odwiedzający stoiska mogli skorzystać z kilku dodatkowych atrakcji. Wśród nich były warsztaty, podczas których można było wykonać bożonarodzeniowe ozdoby, a także pokazy sportowe i występy artystyczne. Z pokazem sztuk walki wystąpili przedstawiciele Klubu „Songo”, a w części artystycznej zaśpiewali wokaliści z Klubu Solisty GCK oraz Zespół Pieśni i Tańca „Koralik„, również działający w centrum kultury.
Ponadto Żeńska Grupa Teatralna z Bzitego wystąpiła ze spektaklem „Herody”, który przygotowała jeszcze w czasie pandemii COVID-19, ale w GCK zaprezentowała go po raz pierwszy. – W przypadku tego przedstawienia sprawdziło się powiedzenie „Do trzech razy sztuka”. Ze względu na COVID widowisko miało swoją premierę w internecie, po pandemii grupa chciała je wystawić w centrum kultury, ale plany pokrzyżowały nagłe i obfite opady śniegu. Dopiero trzecie podejście okazało się skuteczne, z czego i występujący i widzowie byli bardzo zadowoleni.
Wśród gości niedzielnego kiermaszu byli wójt gminy Krasnystaw Wojciech Kowalczyk, radni rady gminy i proboszcz parafii w Siennicy Nadolnej ksiądz Andrzej Kowalczyk.
Patronem honorowym jarmarku był Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, a partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie „Lubelskie – Smakuj Życie”.
Organizację imprezy wsparli również Gmina Krasnystaw i Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie oraz patron medialny, którym była Informacyjna Agencja Samorządowa.