DSC 0418Gmina Krasnystaw i cztery inne samorządy z powiatu krasnostawskiego będą razem starać się o pieniądze z Unii Europejskiej na realizację wspólnych pomysłów.

    W nowej unijnej perspektywie finansowej będą mogły to robić w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, który ma powstać wokół miasta Krasnystaw.

   W czwartek 4 marca list intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele Krasnegostawu oraz gmin Izbica, Krasnystaw, Łopiennik Górny i Siennica Różana. Miejskie obszary funkcjonalne to nowa formuła pozyskiwania unijnych dotacji, podobna do tej z poprzedniej perspektywy finansowej.

   Jednak wcześniej takie obszary miały charakter metropolitalny albo regionalny. W województwie lubelskim centrum obszaru metropolitalnego jest Lublin, a obszarów regionalnych – Biała Podlaska, Chełm, Puławy i Zamość. Teraz podobne możliwości będą mieć mniejsze obszary funkcjonalne, skupione wokół 12 miast powiatowych, w tym Krasnegostawu.

   Dzięki temu samorządy będą mogły pozyskiwać unijne pieniądze na wspólne projekty.

   Gmina Krasnystaw planuje m.in. inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową, połączenia drogowe i uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Propozycje wszystkich partnerów znajdą się we wspólnej strategii rozwoju ponadlokalnego, która będzie podstawą do ubiegania się o unijną pomoc.

   Samorządy mają również opracować plan działań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na które środki będzie udzielać Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

   Unijne dotacje dla MOF mają być przyznawane bez konkursów, ale szczegółowe zasady podziału pieniędzy na razie nie są znane. Wiadomo tylko, że pieniądze mają być wykorzystane w latach 2021 – 2027.

DSC 0412k

DSC 0416

DSC 0415

DSC 0418

mof

Data opublikowania: 09:55, 5 marca 2021

Kategorie: Wiadomości