W Gminie Krasnystaw warto zobaczyć:
Zamek w Krupem
Ruiny zamku wzniesionego w końcu XVI wieku przez Pawła Orzechowskiego z pozostałościami fortyfikacji, ruin murów i fos z XV/XVII w. oraz dworu, parku i bramy wjazdowej z końca XVIII w. Obok parku jest kompleks stawów powiązanych kompozycyjnie i widokowo z założeniem zamkowo-dworskim.
Wieża Ariańska w Krynicy – murowany grobowiec o kształcie piramidy wzniesiony w I poł. XVII w., mauzoleum arianina Pawła Orzechowskiego.
Kościół w Krupem – murowany z cegły czerwonej, jednonawowy, neobarokowy.
Ołtarz główny wykonany jest z drewna lipowego i sosnowego w stylu późnorenesansowym (datowany na1663 r.). Umieszczono w nim obraz MB Częstochowskiej (1946 r.). Jeden obraz boczny w stylu renesansowym (z 1663r.) znajduje się po lewej stronie nawy. Obydwa ołtarze zostały sprowadzone do Krupego w 1970 r. z Wińska koło Wrocławia.
Cerkiew grekokatolicka w Stężycy Nadwieprzańskiej z XIX w. – wybudowana z białego kamienia – obecnie kościół parafialny. We wnętrzu kościoła znajdują się trzy ołtarze drewniane.
Wiatrak „Koźlak” w Tuligłowach z 2 poł. XIX w.
Turystyka:
W gminie Krasnystaw można wypocząć. Pozwalają na to malownicze krajobrazy, duże kompleksy leśne i czyste nieskażone środowisko. Przez atrakcyjne turystycznie tereny prowadzą trasy dwóch szlaków turystycznych:
–Szlak niebieski „Tadeusza Kościuszki”, którego trasa przebiega przez północną część Grabowiecko-Strzeleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu: Zbiornik Tuligłowy – drewniany wiatrak „Koźlak” –
rzeka Wieprz – Latyczów – Rońsko – droga do centrum Krasnegostawu,
– Szlak żółty „Ariański”, od strony Rejowca wprowadza do gminy Krasnystaw: Krynicy – wzgórze widokowe
Góra Ariańska” z oryginalną budowlą wieżową zw. „Grobiskiem” – ruiny zamku
i murowany dwór klasycystyczny w Krupem – do Krasnegostawu – Kol. Zastawie – dalej do Surhowa / gm. Kraśniczyn.
Na obrzeżach rezerwatu „Wodny Dół” i przez obszary chronionego krajobrazu przebiega trasa ścieżki turystycznej o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym z lokalizacją 4-ch punktów dydaktyczno-informacyjnych oraz punktem widokowym. Trasa ścieżki liczy 14 km.
Rezerwat „Wodny Dół” w Niemienicach
W miejscowościach: Łany, Zastawie Kolonia oraz Widniówka po drogach publicznych przebiegają dwie trasy rowerowe:
– część ogólnopolskiej trasy Green Velo z dwoma wybudowanymi w tych miejscowościach miejscami obsługi rowerzystów (tzw. MOR),
– trasa rowerowa przebiegająca z Krasnegostawu przez Niemienice (drogą powiatową) do Kolonii Niemienice (Rezerwat „Wodny Dół”).
Wśród lasów i niezwykle malowniczych krajobrazów w miejscowości Białka mieści się znane w Polsce Stado Ogierów Białka, gdzie obok hodowli koni czystej krwi arabskiej prowadzi się działalność rekreacyjno-sportową popularyzującą jeździectwo. Od 1989 roku organizowane są Wiosenne Młodzieżowe Championaty Koni Czystej Krwi Arabskiej.